Connect with us

Witaj, czego szukasz?

czwartek, 23 września 2021. Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa

Reklama

Pieniądze

Płaca minimalna w przyszłym roku pójdzie w górę

płaca minimalna
Fot. Pixabay

Rada Ministrów podjęła decyzję, że w przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie o 210 zł i będzie wynosić 3010 zł brutto. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa za pracę – wyniesie 19,70 zł brutto.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Obecnie najniższa krajowa wynosi 2800 zł brutto. Decyzja rządu oznacza, że w 2022 roku płaca minimalna wzrośnie o 7,5 proc. i wyniesie 3010 zł brutto. Z kolei godzinowa stawka za pracę ma wzrosnąć do 19,70 zł brutto (obecnie jest to 18,30 zł).

– Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie pandemii – mówi Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Najniższa krajowa o 210 zł w górę

Przy obecnym minimalnym wynagrodzeniu pracownik otrzymuje “na rękę” 2061,67 zł. Kwota netto w 2022 roku będzie uzależniona od rozwiązań podatkowych, m.in. tych zapowiadanych w Polskim Ładzie. Zakładając, że nie będzie zmian, kwota netto wyniosłaby 2202 zł. 

W przypadku wprowadzenia nowych zapisów podatkowych, korzystając z rządowego kalkulatora wynagrodzeń, dostępnego na portalu www.podatki.gov.pl, osoby zarabiające najniższą krajową w przyszłym roku powinny otrzymać 2355,72 zł.

Zmiany mają objąć około 2,2 mln Polaków, którzy pracują za najniższą stawkę dopuszczalną w Polsce. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia ma nastąpić z dniem 1 stycznia 2022 roku. To jak na razie założenia, bo projektem zmian w najbliższym czasie ma zająć się Sejm, który może wprowadzić zmiany do Polskiego Ładu.

Po zmianach, w przyszłym roku płaca minimalna ma stanowić 50,8 proc. prognozowanego na 2022 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5922 zł). Z danych Głównego Urzędu Statystycznego w Olsztynie wynika natomiast, że w lipcu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw na Warmii i Mazurach wynosiło 4 942,98 zł.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY