7 C
Olsztyn
wtorek, 17 maja, 2022
- Reklama -spot_img

Michał Wypij pyta ministerstwo o Dariusza Rudnika i zaginiony sprzęt OHP

Musisz przeczytać

W swojej interpelacji Michał Wypij zadaje pytania o kontrowersje wokół Dariusza Rudnika, warmińsko-mazurskiego komendanta OHP, który niedawno powrócił na stanowisko. “Czy nie uważa pani za niestosowne powoływanie człowieka, który wcześniej kierując placówką nie zwrócił sprzętu elektronicznego, a w czasie gdy kierował komendą zaginął sprzęt kuchenny z podległego mu magazynu?” – pyta Marlenę Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Prokuratura zajmuje się obecnie sprawą domniemanych nieprawidłowości w Ochotniczych Hufcach Pracy na Warmii i Mazurach. Przypomnijmy, że zdaniem poprzedniego kierownictwa Dariusz Rudnik, który w grudniu 2020 roku przestał być wojewódzkim komendantem OHP, nie zwrócił sprzętu elektronicznego za ponad 20 tys. zł, kiedy pożegnał się z funkcją. Władze OHP złożyły pozew cywilny przeciwko Rudnikowi, który jest radnym wojewódzkim i szefem PiS-u w Olsztynie, a niedługo potem zostały zdymisjonowane.

Kontrowersje wokół nowego komendanta

Druga sprawa dotyczy ubytków w majątku OHP. W niewyjaśnionych okolicznościach zaginął sprzęt kuchenny z placówki w Elblągu o wartości blisko 50 tys. zł.

Po przeprowadzce do Olsztyna nie doliczono się także: piekarników, lodówek, zamrażarek, stołów, szatkownic, a nawet pralek.

Sprzęty miały co prawda dotrzeć do nowego magazynu w Olsztynie, ale w 2019 roku zniknęły. W tym przypadku do sądu również wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, jednak nie przeciwko konkretnym osobom. Wszystko zbiegło się jednak w czasie, w Olsztynie działalność rozpoczęła firma cateringowa, którą założyli m.in. krewni działaczy PiS-u.

Obie sprawy ujrzały światło dzienne 6 września. Cztery dni później, jak informował jako pierwszy Ukiel.info, odwołano komendanta Piotra Duliszewskiego i jego zastępcę Mirona Wierzchowskiego.

Nowym komendantem OHP został ponownie Dariusz Rudnik, nazywany przez przyjaciół z PiS-u “El Komendante”. W kuluarach mówi się, że tę nagłą decyzję podjęto w obawie przed dalszą dociekliwością Duliszewskiego i Wierzchowskiego.

Michał Wypij pyta ministerstwo

Michał Wypij, poseł Porozumienia z Warmii i Mazur, sprawą zainteresował Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, któremu obecnie podlegają hufce. Do szefowej resortu Marleny Maląg parlamentarzysta skierował interpelację.

“Szanowna Pani Minister, w sierpniu dział administracji rządowej „praca”, a co za tym idzie nadzór nad działalnością Ochotniczych Hufców Pracy powrócił do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 9 września p.o. komendanta głównego OHP Pan Piotr Modzelewski odwołał komendanta wojewódzkiego Warmińsko-Mazurskiej Komendy Wojewódzkiej OHP Piotra Duliszewskiego i jego zastępcę Mirosława Wierzchowskiego. Nowym komendantem powołał Pana Dariusza Rudnika, szefa olsztyńskiego PiS-u, który piastował już wcześniej tą funkcję do grudnia 2020 r., kiedy to zastąpił go komendant Duliszewski. Odwołanie nastąpiło zaledwie kilka dni po tym, gdy lokalne media ujawniły, że Warmińsko-Mazurska Komenda Wojewódzka OHP złożyła pozew cywilny przeciwko Panu Dariuszowi Rudnikowi, bowiem okazało się, że Pan Rudnik nie zwrócił stanowiącego własność OHP sprzętu elektronicznego o wartości ponad 24 tys. zł” – pisze w swojej interpelacji Michał Wypij.

Dalej czytamy: “Ponadto, OHP zawiadomiło również prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z tym, iż w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął sprzęt kuchenny z likwidowanej placówki w Elblągu o wartości ponad 50 tys. zł. Jak wynika z ustaleń zawiadamiających, sprzęt trafił do magazynu w Olsztynie, ale zniknął w 2019 r. W tym czasie nadzór nad komendą wojewódzką sprawował Pan Dariusz Rudnik. Lokalne media donoszą, że zaginięcie sprzętu zbiegło się w czasie z otwarciem firmy cateringowej przez osoby spokrewnione z działaczami PiS”.

Seria pytań do minister Maląg

Dalsza część interpelacji posła Wypija to pytania związane z tą sprawą:

1. Jakie były przyczyny odwołania Pana Piotra Duliszewskiego i Pana Mirosława Wierzchowskiego z zajmowanych funkcji?

2. Kto podjął decyzję o przywróceniu Pana Dariusza Rudnika na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego OHP? Jakie względy za tym przemawiały?

3. Czy Pani Minister znany jest fakt zaginięcia sprzętu kuchennego z olsztyńskiego magazynu OHP?

4. Czy Pani Minister znany jest fakt braku zwrotu sprzętu elektronicznego przez Pana Dariusza Rudnika?

5. Czy nowe kierownictwo Warmińsko-Mazurskiej Komendy Wojewódzkiej OHP wycofa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z zaginięciem sprzętu kuchennego? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?

6. Czy nowe kierownictwo Warmińsko-Mazurskiej Komendy Wojewódzkiej OHP wycofa pozew cywilny złożony przeciwko Panu Dariuszowi Rudnikowi? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?

7. Czy nie uważa Pani za niestosowne powoływanie na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego OHP człowieka, który wcześniej kierując placówką nie zwrócił należnego OHP sprzętu elektronicznego, a w czasie gdy kierował komendą zaginął sprzęt kuchenny z podległego mu magazynu?

8. Jakie działania w związku z nadzorem nad OHP jako Minister zamierza Pani podejmować w poruszonych przeze mnie sprawach?

Więcej artykułów

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz Rudnik przyznał się, że nie zwrócił sprzętu elektronicznego OHP
7 miesięcy temu

[…] powtarza te wymysły M. Wypij w swoich „interpelacjach” (o interpelacji posła pisaliśmy tutaj – red.) próbując wynieść je na szczebel parlamentarno-ministerialny” – […]

Michał Wypij nie odpuszcza. Kolejne pytania o karierę Dariusz Rudnika
6 miesięcy temu

[…] w pierwszej interpelacji poseł Porozumienia zapytał m.in. o przyczyny zmian personalnych w OHP na Warmii i Mazurach oraz o to, kto i dlaczego podjął […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły