19 C
Olsztyn
czwartek, 19 maja, 2022
- Reklama -spot_img

Powiat olsztyński z dotacją na ratowanie synagogi w Barczewie

Musisz przeczytać

Synagoga w Barczewie wygrała konkurs „Nasz Zabytek” organizowany przez Fundację Most the Most. Nagrodą jest milion złotych na rewitalizację. 

Zażarta rywalizacja 

Zgłaszanie zabytków z Warmii i Mazur do konkursu „Nasz Zabytek” organizowanego przez fundację Most the Most odbyło się poprzez internet. Do konkursu przystąpiło 39 obiektów, w tym dawna synagoga z Barczewa. Mieszkańcy uznali, że budynek zasługuje na remont. Ocenione zostały 22 zabytki, ale jedynie 11 właścicieli zdecydowało się uczestniczyć w konkursie. 

Synagoga rywalizowała między innymi z wiatrakiem z Bęsi, klasztorkiem z Nidzicy, wieżą z Pasymia, murami obronnymi z Olsztyna i kamienicą z Działdowa. O zwycięstwie Barczewa zdecydowała komisja konkursowa.

Wszystko dzięki mieszkańcom

  • Każdy zgłoszony obiekt jest inny i ważny z pewnością dla swojej społeczności, dlatego tym bardziej cieszy, że laureatem tego konkursu została właśnie nasza synagoga. Ten obiekt zasługuje, by przywrócić mu świetność, by był dostępny mieszkańcom i turystom przez cały rok. Dzięki nagrodzie z pewnością nabierze nowego blasku. Ten milion złotych na rewitalizację to zasługa mieszkańców, którzy pokazali, że zależy im na synagodze – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński (Gazeta Wyborcza).

Barczewska synagoga

Synagoga w Barczewie to jedyna bożnica żydowska, która przetrwała akcje hitlerowców w 1938 roku, czyli tzw. noc kryształową i II wojnę światową. Po wojnie mieścił się w niej oddział Muzeum Warmii i Mazur — Centrum Tkactwa Warmii i Mazur. Przez ostatnie nad synagogą sprawowało pieczę Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” w Olsztynie. Od dwóch lat, czyli od przejęcia obiektu przez olsztyńskie starostwo, utworzono tu Powiatową Galerię Sztuki SYNAGOGA prowadzoną przy współpracy z „Pojezierzem”.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły