30 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

W Dobrym Mieście protestują przeciwko burmistrzowi za punkt odbioru śmieci

Musisz przeczytać

Władze Dobrego Miasta postanowiły urządzić Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Natychmiast zaprotestowali mieszkańcy. 

Nowy PSZOK wraz z infrastrukturą techniczną i komunikacyjną, planowany jest na terenie dawnej bocznicy kolejowej Warfamy z dojazdem od strony ul. Grudziądzkiej. W budżecie gminy na rok 2022 zapisano 5 mln zł na tę inwestycję, w tym uwzględniono 4 750 000 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych.

PSZOK burmistrza skłocił mieszkańców 

Zdaniem mieszkańców, lokalizacja PSZOK-u jest niefortunna. Ma znajdować się po sąsiedzku z osiedlem “Za Miedzą 2”. Na dodatek, transportu odpadów do obróbki w PSZOK ma odbywać się pomiędzy domami mieszkalnymi, w pobliżu miejsc zabaw dzieci. 

Zaprotestowali okoliczni mieszkańcy, w tym Spółdzielnia Mieszkaniowa “Pewność”. – W sytuacji, kiedy stan wskazanych działek dojazdowych jest fatalny i głównie będzie obciążał stan istniejących dróg dojazdowych przez teren osiedla jest to bardzo uciążliwe dla mieszkańców – czytamy w proteście SM “Pewność”. – Jednocześnie mieszkańcy i właściciele garaży murowanych przy torach będą skazani na ciężki tabor jeżdżący do obsługi PSZOK. 

Zarząd spółdzielni dodaje, że miejsce składowania lub sortowania odpadów wskazanych przez burmistrza Dobrego Miasta, negatywnie wpłynie na samo otoczenie. – Mieszkańcy ulic: Zwycięstwa, Kolejowej, Grudziądzkiej, Chodkiewicza, Słonecznej i Pionierów będa bezpośrednio narażeni na smród i gryzonie. PSZOK w gminie Dobre Miasto jest potrzebny taki, aby mieszkańcom nie dokuczał i nie obciążał dodatkowymi kosztami  zbiórki i wywozu odpadów. Wskazane miejsce jest miejscem nie przemyślanym pod względem dojazdu i obsługi PSZOK – podkreśla zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej “Pewność”

SKO uchyliło decyzję burmistrza

Mimo tych kontrowersji, burmistrz Dobrego Miasta Jarosław Kowalski, wydał decyzję o lokalizacji inwestycji. Taką decyzję wydaje się w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Została ona jednak zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, które uchyliło ją. 

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie uchyliło decyzję Burmistrza Dobrego Miasta z dnia 14 lutego 2022 r. w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na budowie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) wraz z niezbędnymi urządzeniami i obiektami towarzyszącymi oraz infrastrukturą techniczną i komunikacyjną i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji – czytamy w wydanym orzeczeniu. 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że pojawiły się wątpliwości merytoryczne i formalne. SKO uznało, że decyzja burmistrza Dobrego Miasta nie jest pełna, SKO miało też wątpliwości, co do samego uzasadnienia budowy PSZOK. 

Sympatyk PiS

Jarosław Kowalski, burmistrz Dobrego Miasta, już nie raz skłócił mieszkańców. Zajmuje swoją funkcję pierwszą kadencję.  Nie jest członkiem partii politycznej. Mówi o sobie, że “jest sympatykiem PiS”. Przekonać się można było o tym podczas inauguracji budowy obwodnicy Smolajn, na które zjechali się przedstawiciele rządu PiS. – To spowoduje (budowa obwodnicy Smolajn – red. Ukiel.info), że Warmia, którą, będąc jeszcze radnym, nazywałem “ciemną stroną województwa”, stanie się tak jasnym i pięknym miejscem, jak dzisiaj słońce świecące nad Smolajnami – mówił. 

Głośno o burmistrzu Kowalskim było także za sprawą usunięcia rzeźby, która od ponad 50 lat stała w centrum miasta. 

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
1 miesiąc temu

Ten osobnik to uosobienie debilizmu

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły