Connect with us

Witaj, czego szukasz?

piątek, 22 października 2021. Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba

Reklama Ukiel.info - Napisz do nas

Komunikacja publiczna

Dzień bez samochodu. W wielu miastach komunikacja miejska jest dziś darmowa, ale nie w Olsztynie

dzień bez samochodu
Fot. Mateusz Przyborowski

22 września przypada Europejski Dzień bez Samochodu, który kończy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W środę w wielu polskich miastach za darmo można podróżować autobusami, tramwajami, metrem i niektórymi pociągami. W Olsztynie komunikacja miejska dzisiaj darmowa nie jest. Władze miasta twierdzą natomiast, że mają inne pomysły na zachęcanie mieszkańców do korzystania z miejskich autobusów i tramwajów.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku pod patronatem Ministerstwa Środowiska. I jak co roku, 22 września w wielu polskich miastach można skorzystać z darmowego transportu publicznego. W środę bez biletu można poruszać się m.in. po Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Aglomeracji Śląskiej, Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Bielsku-Białej i Słupsku.

Z okazji Dnia bez Samochodu również Polregio przedstawił ofertę dla podróżnych. 22 września każdy może za darmo przejechać się pociągiem m.in. w obrębie Miejskiego Obszaru Funkcjonowania Olsztyna na odcinkach. Chodzi o trasy: Olsztyn Główny – Jonkowo * Olsztyn Główny – Biesal * Olsztyn Główny – Gryźliny * Olsztyn Główny – Marcinkowo * Olsztyn Główny – Barczewo.

Jeśli chodzi o sam Olsztyn, komunikacją miejską za darmo jednak nie pojedziemy. W poprzednich latach też nie zawsze było to możliwe. Pięć lat temu kierowcy, którzy zdecydowali się zostawić samochód na parkingu, mogli podróżować komunikacją miejską bez biletu. Jedynym warunkiem było pokazanie dowodu rejestracyjnego samochodu podczas kontroli w autobusie czy tramwaju. W 2017 roku było podobnie, a w 2019 roku w ogóle zrezygnowano z darmowych przejazdów.

Dzień bez Samochodu: w Olsztynie inaczej

Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu:

– Popieramy akcję, ale już od kilku lat obowiązuje u nas zasada, że zamiast jednorazowego dnia, który ma zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej, oferujemy bilet miesięczny, którego cena nie zmieniła się od 2017 roku i jest jedną z najniższych w Polsce. Cena biletu miesięcznego, w przeciwieństwie do innych miast, nie została podniesiona ani w szczycie pandemii, ani po luzowaniu obostrzeń.

Michał Koronowski przypomina też, że od września 2019 w Olsztynie obowiązuje ulga, uprawniająca dzieci i młodzież do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Dotyczy ona dzieci (od ukończenia 4. roku życia) i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych na terenie miasta, których rodzice lub opiekunowie prawni zamieszkują w Olsztynie i rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie.

– To dobra alternatywa dla rodziców, którzy do tej pory swoje pociechy dowozili do szkół prywatnymi samochodami. Część z nich dostrzegła już zalety takiego rozwiązania i przesiadła się do tramwajów i autobusów, zostawiając auta przed domami, co przekłada się na ruch pojazdów w mieście – stwierdza rzecznik ZDZiT-u.

I dodaje: – Bezpłatne przejazdy doskonale wpisują się także w strategię rozwoju proekologicznego Olsztyna, który od lat rozwija i unowocześnia transport miejski, systematycznie wymieniając autobusy na nowsze, spełniające surowe normy emisji spalin, nabywając kolejne składy tramwajów oraz budując nowe linie tramwajowe.

Władze miasta mają inne sposoby

Władze Olsztyna przekonują, że mają też inne sposoby na zachęcanie kierowców, by przesiedli się z samochodów do komunikacji miejskiej czy korzystali z innych form podróżowania.

– Do korzystania z bezemisyjnych form transportu – i ogólnie do większej aktywności fizycznej – zaczęliśmy namawiać już w wakacje. W sierpniu zaczęła się pierwsza odsłona akcji “Zmień przyzwyczajenia”. Nasi ambasadorzy zachęcali m.in. do spacerowania, jazdy rowerem czy hulajnogą. Mieszkańcy, którzy wykazywali się największą aktywnością, mieli szansę na atrakcyjne nagrody – mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta.

I dodaje: – We wrześniu zaczęliśmy natomiast drugi etap przedsięwzięcia, zatytułowany “Zmień przyzwyczajenia – mobilna szkoła w Olsztynie”. Tym razem zachęcaliśmy uczniów olsztyńskich szkół do podróżowania na lekcje innym transportem niż indywidualnym. Dzieci i młodzież mogli wspierać rodzice, nauczyciele czy pracownicy szkół. Te placówki, które okazały się najaktywniejsze, w nagrodę dostaną trzy parkingi rowerowe.

Zakończenie akcji zaplanowano na środę 22 września.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY