Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Kultura

Olsztyn znowu zagra w filmie. Za plan posłużyły… cmentarne kolumbaria [ZDJĘCIA]

olsztyn filmie
W roli głównej występuje Grzegorz Damięcki Fot. UM w Olsztynie

Tym razem Olsztyn zobaczymy w “Dziewczynie z moich snów”, krótkometrażowym filmie fabularnym, który jest reżyserskim debiutem Tomasza Żółtowskiego. Na planie przy olsztyńskich kolumbariach pojawili się Grzegorz Damięcki i Jacek Borusiński.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Twórcy “Dziewczyny z moich snów” skończyli właśnie trwające sześć dni zdjęcia, które odbywały się w Tomaszkowie i Olsztynie. Film Tomasza Żółtowskiego jest portretem zgorzkniałego, 50-letniego pisarza, kiedyś bardzo popularnego i nagradzanego, a teraz przeżywającego trudny moment w swoim życiu. Staje się jednak coś, co sprawia, że ta trauma się kończy, a jego życie nabiera innego charakteru.

Olsztyn ponownie w filmie

Jedną ze scen filmu nagrywano w Olsztynie, był to również ostatni dzień zdjęć. Za plan posłużyły kolumbaria cmentarza przy ul. Poprzecznej.

– Obejrzeliśmy kilka cmentarzy. Byliśmy w Ostródzie i w Gutkowie. Chcieliśmy znaleźć klasyczny pomnik na potrzeby tej sceny, ale zobaczyliśmy te kolumbaria i wydały nam się dość niezwykłe. Wpływają na pewien charakter tej opowieści – mówi Tomasz Żółtowski.

Nagrywana w Olsztynie scena jest spotkaniem między głównym bohaterem pisarzem Zbigniewem (w tej roli Grzegorz Damięcki) a listonoszem Tomaszem (Jacek Borusiński).

Grzegorz Damięcki jest synem reżyserki Barbary Borys-Damięckiej i aktora Damiana Damięckiego, a także bratem stryjecznym Matyldy i Mateusza Damięckich, również aktorów. Z kolei Jacek Borusiński to aktor i autor tekstów grupy Mumio.

– I Zbigniew, i Tomasz, mają kogoś bliskiego na tym cmentarzu – tłumaczy reżyser Tomasz Żółtowski. – To przypadkowe spotkanie między nimi. Ich dotychczasowe relacje były raczej chłodne. Tutaj jest właśnie taka scena, że to się zmienia.

Olsztyn lubiany przez reżyserów

Premiera “Dziewczyny z moich snów” planowana jest najpóźniej na wiosnę przyszłego roku w Olsztynie. Film Tomasza Żółtowskiego dofinansowano z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

Przypomnijmy, że jednym z ostatnich filmów, do których zdjęcia powstawały w Olsztynie, było nagradzane na różnych festiwalach “Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego. Do tej pory zapewne najsłynniejszą produkcją, której bohaterem była stolica Warmii i Mazur, jest natomiast serial “Stawka większa niż życie”. W Olsztynie powstało pięć z 18 jego odcinków.

Ponadto filmowcy odwiedzali Olsztyn przy okazji produkcji, takich jak jak “Szaleństwo Majki Skowron”, “Kochajmy syrenki”, “Taxi A”, “Kameleon”, “Magda M.” czy “Dom nad rozlewiskiem”.

  • olsztyn filmie
  • olsztyn filmie
  • olsztyn filmie

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY