7 C
Olsztyn
środa, 18 maja, 2022
- Reklama -spot_img

Na linii z Olsztyna do Działdowa powstanie nowy przystanek PKP

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Kolejny przystanek PKP na linii Olsztyn – Działdowo ma powstać jeszcze w tym roku. Jak mówią kolejarze, inwestycja ma ułatwić podróżnym dostęp do pociągów.

Przedstawiciele PKP PLK podpisali właśnie umowę na realizację kolejnej inwestycji z rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Nowy przystanek PKP powstanie w Wietrzychowie w gminie Nidzica, na linii z Olsztyna do Działdowa.

Jak mówią kolejarze, jeszcze w tym roku nowy przystanek Wietrzychowo umożliwi mieszkańcom dostęp do pociągów m.in. w kierunku Olsztyna, Nidzicy i Działdowa. Ma też ułatwić codzienne dojazdy do pracy lub szkoły oraz podróże okazjonalne. Dodajmy, że miejscowość liczy około 400 mieszkańców i na nowym peronie będą się zatrzymywać pociągi regionalne.

– Nowe perony w Wietrzychowie to krok do budowania atrakcyjnej oferty podróży pociągiem dla mieszkańców mniejszych miejscowości – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Nowy przystanek PKP jeszcze w tym roku

Kontrakt opiewa na kwotę 2,1 mln zł, a wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Diag-Most z Warszawy. W Wietrzychowie, w okolicy przejazdu kolejowo-drogowego, powstanie peron o długości 150 m. Przewidziano ponadto wiatę, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne.

Lepszą orientację, także po zmroku, ma zapewnić jasne i energooszczędne oświetlenie LED. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwi natomiast specjalna pochylnia, pojawią się także stojaki rowerowe.

Zadanie zostanie zrealizowane w formule „projektuj i buduj”. Prace mają się rozpocząć w czerwcu, a zakończenie robót zaplanowano na koniec bieżącego roku.

Rządowy program zakłada powstanie sześciu nowych przystanków w naszym województwie. W planach PKP PLK, oprócz Wietrzychowa, jest m.in. budowa nowych przystanków w Kolnie i Nikielkowie, a także wydłużenie peronów w Pasłęku, Działdowie i przebudowa przystanku w Łankiejmach.

Na inwestycje z rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 przeznaczono miliard złotych. Uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 miejsca, a na liście rezerwowej 182.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły