Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Komunikacja

Dużo droższa podróż z Olsztyna do Warszawy i Trójmiasta. PKP Intercity podwyższa ceny biletów

podróż pociągiem
Fot. PKP PLK

Podróż pociągiem z Olsztyna do stolicy kraju czy nad morze będzie dużo droższa. PKP Intercity zapowiada podwyżkę cen biletów od najbliższego czwartku. Do tego czasu można kupować bilety w starych cenach.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Kolejny cios dla pasażerów podróżujących koleją. W połowie grudnia spółka Polregio ogłosiła podwyżki cen biletów, a teraz więcej zapłacimy za bilety na pociągi PKP Intercity. Zmiany wejdą w życie 13 stycznia, a przewoźnik tłumaczy tę decyzję wyższymi kosztami i podwyżką cen energii elektrycznej.

Jak tłumaczą władze spółki, od ostatniej aktualizacji cen biletów (2013-2014) zwiększyły się koszty jej działalności. Z przedstawionych danych wynika, że pomiędzy 2014 a 2020 rokiem wzrost w tym zakresie wyniósł ponad 30 proc. w przeliczeniu na pasażera. O ponad 140 proc. wzrosły natomiast koszty związane z remontami taboru kolejowego i stacji postojowych. Ponadto wzrosły ceny energii trakcyjnej – o ok. 65 proc.

Droższa podróż z Olsztyna do Warszawy i Trójmiasta

Podwyżka cen niektórych biletów wyniesie kilkanaście, a w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt procent. Na trasie Olsztyn – Warszawa, według starego cennika, bilet drugiej klasy kosztuje obecnie 39,90 zł. Od czwartku trzeba będzie za niego zapłacić już 50 zł.

W tym przypadku obowiązuje jednak tzw. bilet taniomiastowy, bez którego przejazd z Olsztyna do Warszawy kosztowałby 66 zł. Jednak od 13 stycznia przestanie obowiązywać bilet taniomiastowy w relacji Olsztyn – Trójmiasto. Według nowego cennika, za przejazd na tej trasie pasażerowie zapłacą 52 zł. Teraz bilet kosztuje 39,90 zł.

Cena bazowa na pociąg pendolino wzrośnie ze 150 do 169 zł. Bilety na pociągi kategorii EIC od 13 stycznia będą kosztować 149 zł – obecnie są o 10 zł tańsze. Bilety na pociągi kategorii Intercity i TLK podrożeją o 10 zł, czyli ich cena wyniesie 69 zł. Wzrosną też centy biletów okresowych.

PKP Intercity rezygnuje ponadto z biletu weekendowego, który umożliwiał tańsze podróżowanie od piątku wieczorem do niedzieli. Spółka tłumaczy, że ten bilet nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Wprowadzona zostanie jednak nowa oferta – tzw. multiprzejazd. Dzięki niej będzie możliwość tańszych przejazdów w ciągu tygodnia. Koszt takiego biletu w drugiej klasie wynosi blisko 240 zł.

Do środy włącznie można kupować bilety w starych cenach, w tym również okresowe.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Na linii z Olsztyna do Działdowa powstanie nowy przystanek PKP
2 dni temu

[…] Zobacz również: Dużo droższa podróż z Olsztyna do Warszawy i Trójmiasta. PKP Intercity podwyższa ceny biletów […]

POLECAMY