7 C
Olsztyn
środa, 18 maja, 2022
- Reklama -spot_img

Praca zdalna: jak dobrze zorganizować biuro w swoim domu?

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Praca zdalna stała się codziennością i wiele firm zaczęło przechodzić na home office na stałe. Nic dziwnego: to wygoda i dla pracodawcy, i dla niejednego pracownika. Ten drugi nie dość, że pracuje z domu, to w dodatku ma więcej czasu dla siebie. Warto zadbać o nasze domowe biuro.

Kiedy dom staje się naszym biurem, najważniejsze jest rozplanowanie naszego dnia. Najlepiej, jeśli to możliwe, rozpocząć pracę jak najwcześniej. Odpowiednio zaplanowany plan dnia również się sprawdzi, oczywiście jeśli będziemy się go trzymali.

Praca zdalna: światło, wygoda i świeże powietrze

Najlepiej przygotować go dzień wcześniej. Na początek warto ustalić najważniejsze zadania, które musimy zrealizować danego dnia. Robienie wszystkiego na ostatnią chwilę jest bardzo męczące. Kiedy zaczniemy od priorytetów, będziemy mieli więcej czasu. I przede wszystkim spokoju.

Wyznaczenie miejsca, które posłuży nam do codziennej nauki czy pracy, to podstawa. Porządek na biurku na pewno pomoże nam się skupić. Pomieszczenie nie powinno być ciemne, więc warto zaopatrzyć się w lampkę. Przyda się także wygodny fotel – w końcu to na nim spędzimy wiele godzin.

Przed pracą i w przerwach wypadałoby również wywietrzyć nasz pokój. Świeże powietrze bardzo dobrze wpływa na koncentrację. Ważne! Nie powinniśmy pracować w łóżku. Łóżko powinno nam służyć jako miejsce odpoczynku. Podczas pracy zdalnej często możemy natomiast ulec pokusie i zdrzemnąć się chwilę. A tak być nie powinno.

Wyłącz rozpraszacze i pomyśl o sobie

Największą chyba zmorą, jeśli chodzi o marnowanie czasu, są social media. Na czas pracy najlepiej wyciszyć więc telefon i odłożyć go gdzieś dalej. Sprawdzenie powiadomienia zajmuje co prawda tylko chwilę, ale jeśli sprawdzimy ich więcej, stracimy więcej czasu. Tym bardziej że za sprawdzeniem powiadomień na smartfonie idzie często sprawdzenie aktualności. Wiadomo: żeby nic nie umknęło. Jeśli będziemy trzymać się planu dnia, na takie przyjemności również znajdziemy czas.

Kolejnym rozpraszaczem są nasi współdomownicy, którzy często próbują nas zagadać. I chociaż nie robią tego celowo, warto wytłumaczyć im, żeby nie przeszkadzali nam w konkretnych godzinach. W końcu jesteśmy w pracy czy na zajęciach.

Pracując zdalnie, powinniśmy również myśleć o naszym zdrowiu. Chwila ruchu w przerwie czy dłuższy spacer po pracy bardzo nam się przyda. Taka aktywność wpływa nie tylko na nasze zdrowie, samopoczucie, ale także efektywność w pracy. Poza tym: ćwiczenia wspomagają produkcję endorfin.

I na koniec: wyraźnie zakończ dzień pracy! Warto rozdzielić czas, w którym pracujesz, od tego, który poświęcasz sobie, rodzinie czy swojemu hobby.

Urszula Kapecka

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edyśka
3 miesięcy temu

Biuro mam dobrze zorganizowane już od roku. Jest biurko, wygodne krzesło, laptop, drukarka nawet znalazło się miejsce na iRobota. W sumie dużo miejsca nie zajmuje, więc ciężko nie było go tam ulokować. 

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły