20 C
Olsztyn
środa, 29 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Znamy Słowo Roku 2021. Zaskoczenie?

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

“Szczepienie” to Słowo Roku 2021 w internetowym plebiscycie organizowanym przez Uniwersytet Warszawski. Tak zdecydowali językoznawcy i naukowcy.

Pierwsze miejsce w głosowaniu internetowym na Słowo Roku 2021 zajął wyraz “szczepienie”. Na to hasło oddano ponad 15 proc. wszystkich głosów.

Na drugim miejscu znalazła się “cnota” (czyżby niewieścia?), a na trzecim wyraz “zdalny” – w kontekście zdalnej nauki i pracy. “Szczepienie” zostało również słowem roku kapituły plebiscytu – ex aequo ze słowem “granica”.

Pierwsza “dziesiątka” plebiscytu jest następująca: szczepienie, cnota, zdalny, fala, reasumpcja, inflacja, granica, antyszczepionkowcy, lockdown i obostrzenie.

Konkurs organizowany jest przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację Języka Polskiego. W plebiscycie oddano blisko 3,3 tys. głosów.

Najważniejszym słowem 2020 roku, wybranym zarówno przez kapitułę, jak i internautów został natomiast “koronawirus”. Wówczas w głosowaniu internautów wybrano także Słowo Dekady (2011-2020). Najwięcej głosów uzyskało wyrażenie “pięćset plus”.

Młodzieżowym Słowem Roku 2021 został natomiast śpiulkolot, które oznacza miejsce do spania.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły