20 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Bezstresowe święta Bożego Narodzenia? To możliwe!

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Wiele osób z utęsknieniem czeka na święta Bożego Narodzenia. Mimo chłodnych dni, przedświąteczny okres w wielu domach jest gorący. I to bardzo. Jak nie zwariować?

Nadszedł sezon świąteczny, co oznacza chłodniejsze, krótsze dni, dłuższe noce, ale także potoki ludzi w różnego rodzaju sklepach. I, mimo że wielu z nas z utęsknieniem czeka na święta Bożego Narodzenia, stan zdrowia psychicznego niektórych ulega znacznemu pogorszeniu.

Istnieje wiele powodów takiego stanu rzeczy, w tym obciążenie finansowe związane z prezentami, ale również presja związana z udziałem w przyjęciach świątecznych, odwiedzaniem przyjaciół i rodziny. Jakie są więc sposoby na zachowanie spokoju i opanowania podczas okresu świątecznego?

Planowanie z wyprzedzeniem i z głową

Jeśli masz dużą rodzinę, zaplanuj spotkania z wyprzedzeniem. Dzięki temu będziesz mieć sporo czasu na przygotowanie się do wszelkich wydarzeń bez poczucia pośpiechu.

To samo dotyczy żywności. Odpowiednie przygotowanie miejsca w lodówce czy zamrażarce sprawi, że nie będziesz miał problemów z przechowywaniem jedzenia i produktów spożywczych. I nic się nie zmarnuje!

Zaplanowanie budżetu na prezenty i inne wydatki świąteczne to także świetny sposób na zmniejszenie stresu finansowego. Innym pomysłem jest robienie zakupów odpowiednio wcześniej, gdy sprzedawcy oferują wyprzedaże. Pamiętaj jednak – podczas wyprzedażowego szaleństwa również używaj głowy.

I pamiętaj: nie przesadzaj z wydatkami! Jeśli chodzi o prezenty, liczy się gest i spędzenie czasu z najbliższymi, a nie zasada: “zastaw się, a postaw się”.

Poświęć trochę czasu dla siebie

Łatwo jest się zapędzić w oddawaniu siebie innym, zwłaszcza w okresie świątecznym. Możesz odczuwać dodatkową presję, aby odwiedzić lub pomóc przyjaciołom czy rodzinie. A to czasami może być wyczerpujące, zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Ważne jest, abyś w ferworze świąt pamiętał o czasie dla siebie: na relaks i odprężenie, ponieważ długotrwały stres może powodować uczucie przytłoczenia, rozdrażnienia i niepokoju. Znalezienie cichego miejsca na przykład na dobrą książkę to skuteczny sposób na poradzenie sobie z presją.

Niektórzy twierdzą, że najlepszą rzeczą w święta Bożego Narodzenia jest… jedzenie. Z każdej strony jesteśmy otoczeni smakowitymi potrawami, słodkimi napojami, alkoholem. Pamiętaj: jedzenie również ma wpływ na nasz nastrój i poziom stresu. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, jednak zwracanie uwagi na to, co jesz, to dobry sposób na wspieranie swojego zdrowia psychicznego.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły