Connect with us

Witaj, czego szukasz?

piątek, 22 października 2021. Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba

Reklama Ukiel.info - Napisz do nas

Olsztyńskie tramwaje

Turecka Panorama jest za długa, ale jeździ na trasie “jedynki”. Wejście blokuje barierka i skrzynka elektryczna

turecka panorama
Fot. Emil Marecki

MPK i ZDZiT podjęły decyzję, by turecka Panorama obsługiwała w Olsztynie tramwajową linię nr 1 na trasie Kanta – Wysoka Brama. Problem jednak w tym, że skład od Durmazlara jest za długi w stosunku do krańcówki przy Wysokiej Bramie. Jak poradzono sobie z tym problemem?

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Skończyły się wakacje, więc w rozkładzie jazdy pojawiło się więcej kursów olsztyńskich tramwajów. Po mieście kursuje obecnie kilkanaście tramwajów od Solarisa i kilka Panoram od tureckiej firmy Durmazlar. Okazuje się jednak, że składów jest za mało.

Turecka Panorama wjechała na trasę “jedynki”

Jeden Solaris Tramino jest ponadto na przeglądzie technicznym, więc MPK ma na tę chwilę do dyspozycji 14 składów. Są jeszcze tureckie tramwaje, ale problem w tym, że pojazdy te są za długie i nie mieszczą się na krańcówce przy Wysokiej Bramie, gdzie swoją pętlę ma linia nr 1. “Trójka” nadal nie kursuje, więc turecka Panorama może obsługiwać wyłącznie linię nr 2 z Kanta do Dworca Głównego.

A przynajmniej jeszcze kilka miesięcy temu tak twierdziły władze Olsztyna z prezydentem Piotrem Grzymowiczem na czele. Okazuje się bowiem, że od wtorku turecka Panorama jeździ na trasie “jedynki”.

Jak to jest możliwe, skoro tramwaj z Turcji jest za długi? Cezary Stankiewicz, rzecznik MPK Olsztyn, odpowiada, że skład jest jedynie “nieco za długi”.

– Chodzi o jedne drzwi, ale obsługujemy linię nr 1, bo te tramwaje mają jeździć na wszystkich liniach. W przypadku “jedynki” utrudnienie jest tylko w przypadku jednych drzwi, reszta jest dostępna. Był plan przebudowy krańcówki ale został zaniechany, bo – jak wiemy – w tej części będą robione prace modernizacyjne – przystanek także ma zostać zmodyfikowany i dostosowany w pełni do obsługi Panoramy – mówi w rozmowie z nami Cezary Stankiewicz.

Stoi barierka i skrzynka elektryczna

Czyli pasażerowie nie wchodzą do tramwaju przednimi drzwiami – tymi najbliżej motorniczego? Czy jest jakiś komunikat, że jedne drzwi są niedostępne? – dopytujemy.

– Tak, w stronę odjazdu. Komunikat nie jest potrzebny – barierka, która tam jest, uniemożliwia przejście – odpowiada rzecznik i precyzuje: – Nie da się podejść do przednich drzwi. Dojście grodzi barierka i skrzynka elektryczna, które znajdują się przy przystanku.

Wygląda to tak:

turecka panorama
Fot. Czytelnik

O komentarz poprosiliśmy też olsztyński ZDZiT. – Z założenia tramwaje Panorama realizują zadania przewozowe na linii nr 2. W rozkładzie jazdy obowiązującym w okresie nauki szkolnej istnieją dwa zadania na linii nr 2, łączone z linią nr 1 – w godzinach tzw. szczytu przewozowego tramwaje z linii nr 2 “przechodzą” na linię nr 1, wykonując kilka kursów, po czym z powrotem “wracają” na linię nr 2 – mówi nam Michał Koronowski, rzecznik olsztyńskich drogowców.

I dodaje: – Jedno takie zadanie jest rano, a drugie po południu. Taka sytuacja miała miejsce we wtorek – w godzinach szczytu popołudniowego kilka kursów na linii nr 1 wykonał tramwaj Panorama i w środę będzie podobnie. Aktualnie nie ma przeciwwskazań, by tramwaje zatrzymywały się na krańcówce Wysoka Brama. Mimo dłuższego składu spełnione są wszystkie wymogi umożliwiające pasażerom wsiadanie i wysiadanie z pojazdu.

Od autora:

Rozumiem ZDZiT i MPK, bo po wakacjach kursów przybyło, a tramwajów, jak się okazuje, brakuje. I coś trzeba było z tym zrobić. Ale, według mnie, wyszedł z tego taki trochę bareizm. Trzeba się też chyba cieszyć, że “trójka” nie kursuje, bo dopiero wtedy Olsztyn miałby problem!

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kolejna Panorama przyjechała do Olsztyna. Kiedy koniec dostawy?
16 dni temu

[…] Turecka Panorama jest za długa, ale jeździ na trasie “jedynki”. Wejście blokuje barierka i sk… […]

POLECAMY