20 C
Olsztyn
środa, 29 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Zmarł aktor Jan Pęczek. Przez kilka lat występował na deskach Teatru Jaracza w Olsztynie

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

W wieku 71 lat zmarł Jan Pęczek. Przez blisko 40 lat był związany z Teatrem Współczesnym w Warszawie, w latach 70. był również aktorem Teatru Jaracza w Olsztynie. Widzom znany jest m.in. z seriali “Barwy Szczęścia”, “Na dobre i na złe” czy “Samo życie”.

Jan Pęczek zmarł we wtorek 27 lipca po długiej i ciężkiej chorobie. Smutną informację przekazał Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego w Warszawie, z którym aktor był związany przez blisko 40 lat.

Nie żyje Jan Pęczek

Maciej Englert przypomniał w pożegnalnym wpisie, że Jan Pęczek był nie tylko aktorem, ale także autorem choreografii i ruchu scenicznego w wielu przedstawieniach, m.in. w “Mistrzu i Małgorzacie”, “Martwych duszach”, “Wniebowstąpieniu” czy spektaklu “To idzie młodość”.

– Był osobą spolegliwą, w prawdziwym znaczeniu tego słowa, można było na nim polegać i jednocześnie ufać, zarówno jako człowiekowi, jak i artyście. Skromny, lojalny i ciepły, mimo swojej hardej i dumnej “góralskiej duszy” – tak wspomina aktora Maciej Englert.

I dalej: – Zaangażowałem go w stanie wojennym. Działał aktywnie w opozycji i uciekając z jakiegoś “kotła”, złamał pechowo nogę w kostce, która nie bardzo się chciała zrosnąć, ale rwał się do grania, choć każdy krok sprawiał mu ból, mało kto o tym wiedział, nie rozczulał się nad sobą. Podobnie jak w ostatnich miesiącach zmagań z, jak się okazało nieuleczalną chorobą, potem z niespodziewaną śmiercią żony, jego siła budziła najwyższy podziw i szacunek. Trudno przyjąć wiadomość o śmierci Przyjaciela, nawet jeśli była spodziewana i była wybawieniem, a Jasiek nie miał wrogów.

Jan Pęczek był również teatrem olsztyńskiego teatru

Jan Pęczek urodził się w 1950 roku w Makowie Podhalańskim. W 1974 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Przed angażem w Teatrze Współczesnym (od 1982 roku) występował na deskach Teatru Jaracza w Olsztynie (1975-77 i 1978-80). W trakcie kariery aktorskiej był również związany m.in. Teatrem Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i Teatrem Popularnym w Warszawie.

Jan Pęczek występował również w filmach i serialach, m.in. “Powidoki”, “Nigdy w życiu”, “Dom”, “Oficer”, “Barwy Szczęścia”, “Na dobre i na złe” i “Samo życie”. Był także aktorem dubbingowym.

“Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Jana Pęczka, uwielbianego przez widzów, wybitnego aktora filmowego, teatralnego i telewizyjnego, od wielu lat związanego z naszym serialem. Żegnamy Pana, Panie Janie. Będzie nam Pana bardzo brakowało” – napisano na facebookowym profilu serialu “Barwy szczęścia”.

W sierpniu 2020 na profilu Wojciecha Kassa, dyrektora Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, pojawił się krótki materiał filmowy, na którym Jan Pęczek czyta wiersz poety “Walczyk”:

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nie żyje Hanna Wolicka, aktorka Teatru Jaracza w Olsztynie
6 miesięcy temu

[…] Zobacz również: Zmarł aktor Jan Pęczek. Przez kilka lat występował na deskach Teatru Jaracza w Olsztynie […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły