24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Nie żyje Władysław Jeżewski. W olsztyńskim Teatrze Jaracza stworzył wiele niezapomnianych kreacji

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

W wieku 89 lat zmarł Władysław Jeżewski. Od 1967 roku na stałe związał się Teatrem Stefana Jaracza w Olsztynie. Był nie tylko aktorem, ale również pedagogiem. Wychował kilka pokoleń aktorów.

Władysław Jeżewski urodził się w 1932 roku. W 1957 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Łodzi. Zanim został zatrudniony w Teatrze Stefana Jaracza w Olsztynie, pracował w teatrach w Bydgoszczy, Toruniu, Łodzi, Białymstoku i Koszalinie. Zagrał też w filmach i serialach: “Kameleon”, “W imieniu diabła” i “Wielkie rzeczy”.

Nie żyje Władysław Jeżewski

W 1988 roku otrzymał Nagrodę Warmii i Mazur im. Karola Mattka. Dwukrotnie został też nagrodzony w plebiscycie na “Teatralną Kreację Roku”: w 1995 roku za całokształt pracy artystycznej, a rok później za pierwszoplanową rolę męską w sztuce “Mieszczanin szlachcicem” Moliera. Został również odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2013) i Nagrodą im. Biskupa Ignacego Krasickiego (2014).

Kiedy przeszedł na teatralną emeryturę, pracował jako nauczyciel w Studium Aktorskim im. Aleksandra Sewruka przy olsztyńskim teatrze. Prowadził zajęcia z dykcji i kultury słowa. Władysław Jeżewski pisał także sztuki teatralne i teksty piosenek.

O śmierci wybitnego aktora poinformowano na stronie Teatru Jaracza. “Zagrał dziesiątki ról – w samych inscenizacjach „Kordiana” wystąpił aż trzy razy. Miał szerokie emploi, dzięki czemu doskonale odnajdował się zarówno w tragediach, jak i komediach czy farsach. Dla wielu z nas na zawsze pozostanie Mistrzem” – napisano w komunikacie.

“Żadna ze mnie gwiazda. Nie jestem osobą, za którą ludzie odwracają głowy na ulicy. Na dźwięk mojego nazwiska kobiety nie piszczą” – mawiał często w wywiadach. Jego żoną była Hanna Wolicka, również aktorka. Władysław Jeżewski miał 89 lat.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły