24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Krótkie, ale za to burzliwe starcie o nowe tramwaje dla Olsztyna

Musisz przeczytać

Na środowej zdalnej sesji Rady Miasta wysłuchaliśmy między innymi informacji o stanie realizacji inwestycji miejskich. Jeden z radnych wytknął inżynierowi od olsztyńskich tramwajów brak konkretnych odpowiedzi na konkretnie zadane pytania. Na koniec dyskusji prezydent wygłosił krótką mowę o niekompetencji polskiego rządu. Był to już kolejny w ostatnim czasie spór o tureckie tramwaje dla Olsztyna.

Andrzej Karwowski, kierownik tzw. Jednostki Realizującej Projekt V, poinformował radnych i przysłuchujących się obradom mieszkańców o realizowanych projektach inwestycyjnych w mieście. JRP V prowadzi obecnie dwa zadania komunikacyjne. Jeden związany jest z budową drugiej linii tramwajowej. Drugi z łańcuchami ekomobilności, czyli m.in. zakupem nowych tramwajów dla Olsztyna.

Wracamy do ul. Partyzantów i co z węzłem przesiadkowym?

– Jeśli chodzi o ten pierwszy projekt, jesteśmy po wyborze wykonawcy i po dwóch posiedzeniach Krajowej Izby Odwoławczej. Nie możemy podpisać umowy, ponieważ skarga na decyzję KIO wpłynęła pod koniec lutego do sądu. Nieznany jest termin rozpatrzenia skargi. Trwają próby, aby przyspieszyć rozprawę. Wykonawca czeka i alarmuje, że im później się to rozwiąże, tym gorzej. Nie wie na przykład, czy będzie mógł działać z rurami gazowymi w tym sezonie – powiedział Andrzej Karwowski.

Dowiedzieliśmy się także, że miasto nie zakończyło jeszcze rozliczenia przebudowy ul. Partyzantów. A wykonawca, czyli hiszpańska firma Balzola, przestał płacić swoim podwykonawcom.

– Zawieraliśmy porozumienia z podwykonawcami, domagamy się zwrotu środków. Faktury Balzoli zostały zablokowane, ale firma zaproponowała przystąpienie do mediacji. I do nich przystępujemy – stwierdził inżynier.

Budowa węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście również na razie nie może się rozpocząć. – Uzyskaliśmy zmianę decyzji ZRID. Niestety, nastąpiło odwołanie właścicielki jednego z garażów do wyburzenia. W tym momencie jesteśmy przy ponownej ocenie wpływu tej inwestycji na środowisko. Będziemy starali się unieważnić decyzję wojewody. Projekt na ten moment jest niewykonalny, choć mamy wykonawcę – mówił Andrzej Karwowski.

Początek starcia o tureckie tramwaje dla Olsztyna

Na koniec kierownik JRP V poinformował o nowych tramwajach, które dostarcza do miasta Durmazlar. Stwierdził, że “kompletowanie składu jest utrudnione w związku z pandemią”.

– 18 grudnia komisja przystąpiła do odbioru tramwajów. W związku z tym, że wiele wskaźników znalazło się w naszej specyfikacji oraz zgłaszane są uwagi i niedociągnięcia odnośnie zastosowanych systemów, odbiór jeszcze trwa. Jest parę powodów, dla których niektóre badania powinny zostać powtórzone, a mamy z nimi problemy ze względu na covid. Wizyta ekipy z Turcji niestety musiała zostać odwołana (przedstawiciele producenta nie dostali wiz na przyjazd do Polski – red.) – tłumaczył Karwowski.

Do dyskusji włączył się wiceprzewodniczący RM Jarosław Babalski. Stwierdził, że z pandemią mamy do czynienia od ponad roku.

– Turcy nie mogą dostać wiz i jeśli dobrze rozumiem, to czekamy na ich przyjazd do Olsztyna? Bo dopóki oni się nie zjawią, to jazdy techniczne nie odbędą się? Kiedy tramwaje wyjadą na miasto? – dopytywał wiceprzewodniczący.

– Jazdy testowe rozpoczęły się. Mają za zadanie sprawdzenie systemów, których jest naprawdę wiele. Jeśli chodzi o przyjazd ekipy tureckiej, to sprawa sprowadza się do tego, żeby przeprowadzić badania kontrolne niektórych elementów. Bez tego jazdy z pasażerami nie mogą się odbyć – odpowiedział Andrzej Karwowski.

I zaraz potem główne starcie o nowe tramwaje dla Olsztyna

Oliwy do ognia dolał Czesław Jerzy Małkowski. Radny zapytał, czy to prawda, że w tramwaju jest mniej miejsc niż wynika to ze specyfikacji zamówienia. O tym, że w tureckiej Panoramie jest mniej siedzeń niż zadeklarował producent, pisaliśmy we wtorek.

Kierownik JRP V potwierdził, że miejsc do siedzenia jest mniej. Konkretnie o dwa. Dlaczego? Karwowski tłumaczył, że w specyfikacji określono, że w tramwaju nie może być mniej siedzeń niż 15 proc. całej jego pojemności (201 miejsc). Dodał też, że siedzeń jest mniej, bo w tramwaju musi znaleźć się miejsce na biletomat i miejsce dla osób niepełnosprawnych, poruszających się m.in. o kulach.

– W etapie planowania zamawiający wskazał, w którym miejscu najbardziej optymalny byłby biletomat i gdzie stworzyć przestrzeń do swobodnego poruszania się. Stało się to więc kosztem biletomatu i powiększenia jednego miejsca z przeznaczeniem na osoby poruszające się o kulach i inwalidów. Tak było lepiej dla całej komunikacji – stwierdził Andrzej Karwowski.

– Teraz pan mówi o biletomatach? Ten zapis powinien znaleźć się w specyfikacji – odparł Jarosław Babalski. I dodał, że nie otrzymał odpowiedzi na pytanie, czy jazdy testowe odbywają się w mieście, czy w zajezdni tramwajowej (inżynier odparł, że jazdy testowe odbywają się po mieście). Babalski stwierdził też, że to, co mówi Andrzej Karwowski, to kompromitacja, a urzędnicy powinni odpowiadać konkretnie, na konkretnie zadane pytania.

Głos zabrał też prezydent

Na koniec sporu o nowe tramwaje dla Olsztyna głos zabrał prezydent Piotr Grzymowicz.

– Panie radny Babalski, to pan się kompromituje. Projekt, który wykonujemy, to jest bardzo duży projekt i wiele wysiłku wkładają w to nasi pracownicy. Jeszcze nie było takiej inwestycji, gdzie problemy, które występują, same mogłyby się rozwiązać – powiedział prezydent.

I zgrabnie przeszedł do polityki krajowej. A przy okazji wygłosił mowę o niekompetencji polskiego rządu.

– Chciałem zakomunikować, że z Funduszu Inwestycji Lokalnych Olsztyn dostał zero złotych plus. Nie będzie żłobka przy ul. Antonowicza. Nie będziemy mieli szansy wykonać innych inwestycji. Co nasi posłowie z PiS-u są w stanie załatwić dla Olsztyna? Nic. Nawet tego, żeby pieniądze z naszych podatków wróciły na inwestycje do naszego miasta. Tu bym widział kolejną kompromitację rządu. Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Opole – te miasta również nie otrzymały żadnych środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych – powiedział prezydent.

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły