Connect with us

Witaj, czego szukasz?

piątek, 22 października 2021. Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba

Reklama Ukiel.info - Napisz do nas

Społeczeństwo

Znajomy poprosił cię o pożyczkę na messengerze? Uważaj, to mogą być oszuści!

oszuści
Fot. Materiały policji

Oszuści nie przepuszczą żadnej okazji, aby wyłudzić od nas pieniądze. Poza powszechną metodą „na policjanta” czy „pracownika poczty” poszli teraz o krok dalej. Działając w sieci, często podszywają się pod naszych znajomych z portali społecznościowych i rozsyłają w naszym imieniu wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK. Ofiarami tej metody oszustwa tylko w ciągu jednego dnia padły dwie osoby.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Kilka dni temu do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosiła się kobieta, której konto społecznościowe zostało zhakowane. Z konta ofiary, poprzez komunikator Messenger, do jej znajomych rozesłano wiadomości z prośbą o opłacenie zamówionego towaru.

Trzeba być czujnym, bo oszuści nie śpią

Oszuści okazali się bardzo przebiegli, ponieważ w przestępczym procederze posługiwali się imieniem dziecka kobiety – mówi Rafał Prokopczyk, oficer prasowy KMP w Olsztynie.

Niestety, mimo błyskawicznej reakcji znajomych pokrzywdzonej kobiety, dwie osoby dały się nabrać i przelały pieniądze, o które prosili oszuści. W sumie blisko 2 tys. zł.

– Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK lub dokonamy przelewu pieniędzy, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa – apeluje Rafał Prokopczyk. – Prośby oszustów są różne: na leki, zabawki, na kłopoty z kontem, brak pieniędzy na powrót do domu, na jedzenie czy ogólnie na trudną sytuację finansową – dodaje.

Przestępcy często też tłumaczą, że “teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew”. Dlatego warto osobiście się spotkać ze znajomym lub zadzwonić i zapytać, czy naprawdę potrzebne mu są pieniądze.

Co radzi policja? Przede wszystkim — zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:

– pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione; dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je;

– pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania;

– nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze – zawartych w nich załączników;

– oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych – pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu i hasła;
oszuści
Fot. Materiały policji

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
"Dzień dobry, tu infolinia banku", czyli uwaga na spoofing!
9 dni temu

[…] Znajomy poprosił cię o pożyczkę na messengerze? Uważaj, to mogą być oszuści! […]

POLECAMY