Connect with us

Witaj, czego szukasz?

czwartek, 23 września 2021. Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa

Reklama

PKP

Kolejarze rozstrzygnęli przetarg na przebudowę stacji Olsztyn Główny

olsztyn główny
Fot. Mateusz Przyborowski

PKP PLK wybrały firmę, która przebuduje stację Olsztyn Główny. Inwestycję ma zrealizować firma Torpol, która jest również następna w kolejce, jeśli chodzi o budowę nowego dworca kolejowego w stolicy Warmii i Mazur. Jej oferta przewyższa pierwotny budżet na ten cel, ale prezes PKP PLK uspokaja, że inwestycja ma zaplanowane finansowanie z budżetu państwa.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Pod koniec lipca, po wielomiesięcznych przesunięciach terminów, PKP PLK otworzyły w końcu oferty na przebudowę stacji kolejowej Olsztyn Główny. Nie obyło się jednak bez problemów, bo najtańsza oferta blisko cztery razy przewyższała przeznaczony na to zadanie budżet. A najdroższa wyniosła ponad… miliard złotych. Z kolei PKP PLK przeznaczyły na ten cel około 153,5 mln zł.

Wiadomo, kto przebuduje stację Olsztyn Główny

Wpłynęło 12 ofert. Najtańsza, zaproponowana przez krakowską spółkę ZUE, wyniosła blisko 550 mln zł. Dodajmy, że jest to ta sama firma, która została wykluczona w tramwajowego przetargu w Olsztynie. Najdroższa z kolei oferta wyniosła już ponad 1,1 mld zł. Na tyle realizację kolejowego zadania w Olsztynie wyceniło konsorcjum pięciu firm, którego liderem jest spółka Polski Holding Budowalny Infrastruktura ze Stupska.

Jak informowaliśmy na Ukiel.info, komisja przetargowa przeanalizowała oferty, a następnie kolejarze przeprowadzili aukcję elektroniczną, podczas której oferenci mogli licytować zaproponowane stawki.

Inwestycję ma zrealizować firma Torpol z Poznania, która, jak informuje Transport-publiczny.pl, zeszła do kwoty około 410 mln zł brutto za zadanie podstawowe i 60 mln zł za zadanie opcjonalne. O wyborze zdecydowały cena za realizację zakresu podstawowego (70 proc.) i cena za realizację opcji (30 proc.).

Prezes PKP PLK: “Inwestycja ma zapewnione finansowanie z rządu”

Ta kwota i tak przewyższa jednak zaplanowany na ten cel budżet o ponad 250 mln zł. Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK, zapewnił jednak, że inwestycja ma zapewnione finansowanie. Dodał też, że pieniędzy potrzeba więcej ze względu na rozszerzony zakres robót.

– Środki finansowe, które były wcześniej wskazywane, dotyczyły tylko modernizacji peronów i układu w torach głównych. My chcemy zmodernizować całą stację, przygotować wszystkie systemy sterowania ruchem kolejowym, nowoczesne urządzenia, schody ruchome dla podróżnych, przejście na Zatorze. Na to wszystko mamy już w tej chwili, dzięki decyzji rządu sprzed kilku miesięcy, zabezpieczone środki finansowe na pełny zakres. Aukcja elektroniczna, która się odbyła, wskazuje, że mieścimy się w budżecie, którym chwili obecnej dysponujemy – mówi Ireneusz Merchel w TVP Olsztyn.

Przebudowa stacji Olsztyn Główny zakłada poszerzenie peronów, dobudowę nowej krawędzi peronowej czy budowę przejścia podziemnego na Zatorze. Do zadania podstawowego włączono także instalację nowych urządzeń służących do sterowania ruchem. Prace mają potrwać 30 miesięcy.

Dodajmy też, że spółka Torpol jest również druga w kolejce pod względem ceny, jeśli chodzi o budowę nowego dworca kolejowego w Olsztynie. Przypomnijmy: po tym, jak zwycięska firma F.B.I. Tasbud z Warszawy zrezygnowała z podpisania umowy z PKP, kolejarze muszą teraz przeanalizować pozostałe oferty na budowę nowego dworca w Olsztynie.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY