Connect with us

Witaj, czego szukasz?

czwartek, 23 września 2021. Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa

Reklama

Region

Wybrano regionalną pamiątkę Warmii i Mazur

pamiątkę regionalną
Fot. Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Ponad 50 prac z całej Polski wpłynęło do tegorocznego konkursu na pamiątkę regionalną Warmii i Mazur, który po raz kolejny zorganizował samorząd województwa. Bezkonkurencyjny okazał się lampion ceramiczny Eleonory i Rafała Tosiów.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Ideą organizowanego od 2007 roku konkursu jest wyłonienie regionalnych pamiątek, które kojarzą się z walorami województwa warmińsko-mazurskiego. W tym roku wpłynęły 53 prace z całej Polski, a przez wszystkie edycje komisja konkursowa i internauci ocenili ponad 650 prac.

– Wśród nich znajdują się rzeźby czy inne wytwory rękodzieła artystycznego, które są ściśle związane z naszym zróżnicowanym kulturowo regionem. Wszystkie eksponujemy, bo symbolizują przecież naszą historię, tradycję, zwyczaje oraz często przedstawiają nasze turystyczne walory – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Z kolei dla turystów stanowią cenną pamiątkę z pobytu, przywołują wspomnienia i zachęcają do ponownego odwiedzenia Warmii, Mazur i Powiśla – dodaje marszałek.

Poznaliśmy regionalną pamiątkę 2021

W skład tegorocznej komisji konkursowej weszli przedstawiciele zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Departamentu Koordynacji Promocji oraz Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.

Wyniki konkursu:

–  I miejsce: “Obroty sfer niebieskich” – lampion ceramiczny na tea light, autor Eleonora i Rafał Toś, Kaflarnia Warmińska – nagroda 4,5 tys. zł,
– II miejsce: “Esencja Warmii i Mazur” – poduszki relaksujące na oczy, autor Joanna Sekulska, Bossasia Pracownia Rękodzieła Artystycznego – nagroda 2,5 tys. zł,
– III miejsce: “Sublimat winny Mikołaja Kopernika”, autor Mazurskie Miody, Bogdan Piasecki – nagroda 1,5 tys. zł,
– nagroda internautów: “Serwetnik w kształcie żaglówki”, autor Juliusz Wronowski – nagroda 1,5 tys. zł

Na wybrane prace zagłosowało w internecie 2414 osób. Wszystkie tegoroczne pamiątki regionalne będzie można obejrzeć na wystawie, która potrwa od 1 do 29 października w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

W ubiegłym roku w konkursie na pamiątkę regionalną Warmii i Mazur zwyciężyły kubki żeglarskie w kuferku autorstwa Natalii Łuczyńskiej. Z kolei w 2019 roku wygrała skrzynia wianna z posagiem, której autorką była Eleonora Toś z Kaflarni Warmińskiej.

  • pamiątkę regionalną
  • pamiątkę regionalną
  • pamiątkę regionalną
  • pamiątkę regionalną

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
22 dni temu

I miejsce to żart, prawda… Gra w skojarzenia czy pustka w Rozumie, bez urazy dla Autorów, ciekawe lecz nie w tym konkursie.

POLECAMY