Connect with us

Witaj, czego szukasz?

czwartek, 23 września 2021. Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa

Reklama

Budżet obywatelski

Olsztyński budżet obywatelski. Znamy projekty dopuszczone do głosowania

budżet obywatelski
Fot. UM w Olsztynie

Urzędnicy przedstawili projekty, na które mieszkańcy będą mogli oddać głos w tegorocznej edycji olsztyńskiego budżetu obywatelskiego. Dopuszczono 96 propozycji, głosowanie rozpocznie się 20 września.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

W tym roku mieszkańcy Olsztyna zgłosili około 140 projektów. Do głosowania dopuszczono 96, z czego 21 są to tzw. projekty miejskie, a 75 – osiedlowe. Największy wybór lokalnych pomysłów będą mieć mieszkańcy osiedla Generałów (7 projektów), a także Podgrodzia i Śródmieścia (po 6). Co warte zauważenia, na każdym osiedlu jest co najmniej jedna propozycja.

Olsztyński budżet obywatelski – czas na głosowanie

– Cieszę się, że mieszkańcy są bardzo aktywni. Budżet obywatelski to doskonała okazja przedstawienia i realizacji różnego rodzaju projektów, które wymyślają olsztynianie – powiedział w piątek prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

A Robert Szewczyk, przewodniczący Rady Miasta i szef zespołu koordynującego OBO, dodał: – Projekty są bardzo różne i niezwykle interesujące, od tzw. miękkich, czyli dotyczących organizacji ciekawych wydarzeń, których według mieszkańców brakuje, po chodniki, drogi i uliczki. To rzeczy przyziemne, bo jak ktoś nie ma chodnika w swojej okolicy, to nie myśli o festiwalu.

Wśród projektów miejskich olsztynianie będą mogli zagłosować m.in. na Rap Festiwal, spektakl teatru tańca i budowę parku Jaroty-Nagórki pomiędzy terenami rekreacyjnymi stawu retencyjnego a ulicą Turowskiego. Wnioskodawcy tego ostatniego projektu planują również społeczne posadzenie około 150 drzew, a także montaż ławek i koszy na śmieci.

Ciekawy jest także projekt całorocznego i podświetlanego napisu “Olsztyn”, który ma promować miasto, a także projekt “Złota Rączka dla Seniora”, który zakłada pomoc starszym mieszkańcom w drobnych pracach w domu. Poza piłką z jajem (treningi rugby) na liście nie znalazły się za to inne projekty zgłoszone przez środowisko olsztyńskich rugbystów.

Przypomnijmy, że sympatycy tej dyscypliny sportu złożyli projekt budowy szatni z przyłączem sanitarnym i biurem zawodów oraz projekt dotyczący budowy oświetlenia płyty głównej, instalacji monitoringu i nagłośnienia. Zespół koordynujący OBO odrzucił jednak te propozycje. O powodach takiej decyzji pisaliśmy tutaj. Wnioskodawcy złożyli odwołanie, ale nie przyniosło ono skutku.

Jak głosować na projekty?

Głosowanie wystartuje 20 września. – To bardzo prosta procedura. Głosujemy na trzy projekty miejskie i trzy osiedlowe. Wskazujemy te, które są w naszej ocenie najistotniejsze. Zachęcamy też do internetowego głosowania przez stronę OBO – zachęca Aneta Szpaderska, dyrektorka Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego.

Zwycięskie projekty olsztyńskiego budżetu obywatelskiego poznamy 25 października. Z kolei ich realizacja odbywać się będzie w przyszłym roku. W tegorocznej, dziewiątej OBO do podziału jest ponad 6,5 mln zł. Na projekty miejskie zarezerwowano 2 mln zł, natomiast na osiedlowe – ponad 4,5 mln zł.

Lista wszystkich projektów dopuszczonych do głosowania znajduje się tutaj.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY