Connect with us

Witaj, czego szukasz?

wtorek, 18 stycznia 2022. Imieniny: Piotra, Małgorzaty

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Społeczeństwo

ZUS będzie nas tropił na L4? Jest odpowiedź

zus
Fot. Pixabay

Przedstawiciele ZUS nie będą odwiedzać sąsiadów osób przebywających na zwolnieniu lekarskim i prosić o informacje na ich temat. Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej ani banku o informacje na temat ich klientów.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Chodzi o nowe przepisy znowelizowanej ustawy z 24 czerwca 2021 o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, które zaczną obowiązywać 1 stycznia przyszłego roku. W przestrzeni publicznej krążą informacje, że po zmianach ZUS będzie mógł kontrolować osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich.

ZUS jak ABW?

Niektóre ogólnopolskie media poinformowały, że od nowego roku o pomoc w weryfikacji tego, co robimy na L4, Zakład będzie mógł poprosić bank czy operatora sieci komórkowej. Miałoby to dotyczyć informacji, skąd były wykonywane połączenia telefoniczne lub gdzie płacono kartą. Pojawiła się także informacja, że przedstawiciel ZUS będzie mógł wypytać sąsiada osoby przebywającej na L4.

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zdementowali te informacje i dodali, że nowe przepisy nie dają im takich uprawnień.

– Chciałabym uspokoić ubezpieczonych i zdementować kilka nieprecyzyjnych informacji, jakie pojawiły się w przestrzeni medialnej. Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będą odwiedzali sąsiadów naszych klientów i prosili ich o informacje na ich temat. ZUS nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej ani banku o informacje na temat ich klientów. Nowe przepisy nie dają takich uprawnień ZUS – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Jak dodaje, w ustawie zostały natomiast doprecyzowane kwestie związane z przekazywaniem informacji do ZUS. Od 1 stycznia 2022 roku Zakład będzie uprawniony do pozyskiwania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłat od ubezpieczonych oraz płatników składek.

To ma być skuteczne narzędzie

Anna Ilukiewicz zaznacza, że brak pełnej i rzetelnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub ubezpieczonych utrudnia ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę i weryfikację. Dotychczas zdarzały się bowiem sytuacje, że płatnicy składek lub ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów.

Nowy przepis ma być zatem skutecznym narzędziem, który przyczyni się do pozyskiwania danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty świadczenia z ubezpieczeń społecznych lub ich weryfikacji.

– Istotne będzie to na przykład w przypadku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach składanych przez ubezpieczonych w celu ustalenia prawa do zasiłku, okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymania ich wypłaty czy ustalenia okoliczności związanych z prawidłowością wykorzystywania zwolnień od pracy – wyjaśnia Anna Ilukiewicz.

I dodaje: – Chodzi na przykład o sytuacje, kiedy osoba zatrudniona u dwóch pracodawców przebywa na zwolnieniu lekarskim. ZUS będzie mógł pozyskać informacje, czy ubezpieczony, wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ZUS: W lutym zwroty nadpłaconego podatku
8 dni temu

[…] Przedstawiciele ZUS poinformowali, że w lutym emerytom i rencistom wypłacone zostaną zwroty nadpłaconego podatku. Chodzi o osoby, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale od 4920 do 12 800 zł. – Osoby te będą miały obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Wraz ze świadczeniem za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń – przekazała Gertruda Uścińska, prezes ZUS. […]

POLECAMY