Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Kultura

Nie żyje Hanna Wolicka, ceniona aktorka Teatru Jaracza w Olsztynie

Hanna Wolicka
Fot. Teatr Jaracza w Olsztynie/Facebook

W niedzielę 26 grudnia zmarła Hanna Wolicka, aktorka Teatru Jaracza w Olsztynie. Była także wykładowczynią olsztyńskiego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka. Miała 88 lat.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

O śmierci aktorki poinformowano na stronie Teatru Jaracza na Facebooku. Hanna Wolicka urodziła się w 1933 roku w Warszawie. Była absolwentką tamtejszej PWST. Debiutowała w 1958 roku rolą Stelli w „Tramwaju zwanym pożądaniem” T. Williamsa. Występowała w teatrach w Białymstoku, Bydgoszczy, Poznaniu, Koszalinie i Toruniu. Z olsztyńskim Teatrem im. Stefana Jaracza związała się w połowie lat 60.

“Sceniczne emploi Hanny Wolickiej stanowiły postaci wyraziste, charakterystyczne, zdecydowane w działaniu, acz niepozbawione czułości. Potrafiła wspaniale rozśmieszać i bawić publiczność, a w innych rolach wzruszać czy przestraszać” – napisano na stronie teatru na Facebooku.

Była wybitną aktorką i cenioną nauczycielką

Hanna Wolicka zagrała w ponad 100 spektaklach. Poproszona kiedyś o wymienienie najważniejszych ról wskazała m.in. Glorię Wilton w „200.000 i jeden” S. Capelli, Angustias w „Domu Bernardy Alba” F. G. Lorki, Pannę Anielę z „Dam i huzarów” A. Fredry, Pułkownikową w „Śnie” F. Dostojewskiego czy Podstolinę w „Zemście” A. Fredry.

Młodsi widzowie pamiętają ją z wybitnej roli w „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” czy jako Panią Pernelle w „Świętoszku” Moliera. Hannę Wolicką lubiła i ceniła publiczność, która w głosowaniach kilkakrotnie nagrodziła artystkę Teatralną Kreacją Roku. Została też odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Hanna Wolicka była nie tylko wybitną aktorką, ale także cenioną nauczycielką w działającym przy olsztyńskim teatrze Studium Aktorskim im. Aleksandra Sewruka. Przez wiele lat uczyła scen wierszem, czym dodatkowo zaskarbiła sobie szacunek i sympatię kilku pokoleń aktorskich. Hanna Wolicka zmarła 26 grudnia, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Miała 88 lat.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY