19 C
Olsztyn
czwartek, 19 maja, 2022
- Reklama -spot_img

Wojewoda Artur Chojecki: Mimo trudności, Polski ład dla wielu korzystny

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

W moim przekonaniu Polski ład jest programem przełomowym, który ma szansę znacząco poprawić funkcjonowanie państwa i jego obywateli – stwierdził wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. I zaapelował do składania wniosków o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego.

W poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa, dotycząca Polskiego ładu. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wojewoda Artur Chojecki, dyrektor Izby Administracji Skarbowej Mariusz Pawłowski i dyrektor oddziału ZUS w Olsztynie Aneta Wiecha-Wasiluk.

Artur Chojecki nazwał Polski ład programem przełomowym, który znacząco ma szansę poprawić funkcjonowanie państwa i jego obywateli, a także polepszyć jakość życia. Wojewoda przytoczył też liczby: w portfelach blisko 18 milionów obywateli ma zostać 17 mln zł. Ma to się stać w momencie, kiedy Polski ład nabierze ostatecznego kształtu, bo – jak zauważył Artur Chojecki – tuż po jego wprowadzeniu były pewne problemy.

Artur Chojecki o Polskim ładzie

– Niestety, pierwsze dni wprowadziły pewne zamieszanie. Wdrażanie każdej dużej reformy nastręcza problemy, powoduje zamieszanie i spotkało to także Polski ład. Natychmiast rząd podjął jednak działania, które mają wprowadzić korekty i jesteśmy przekonani, że w ostatecznym kształcie będzie on korzystny dla zdecydowanej większości obywateli – mówił wojewoda.

Jak dodał, zmiany wynikające z Polskiego ładu będą neutralne lub korzystne dla osób zarabiających do 12 800 zł brutto miesięcznie. Ma to wynikać z rozporządzenia ministra finansów z 7 stycznia, zmieniającą technikę poboru zaliczek.

– Osoba, która zarabia do 12 800 zł brutto, na Polskim ładzie na pewno nie straci. Ci, którzy zarabiają do 4 920 zł brutto, na Polskim ładzie zyskają – zapewnił wojewoda.

Odniósł się także do sytuacji osób, które w styczniu otrzymały mniejszą pensję. Podkreślał, że dostaną – jak najszybciej – wyrównanie wypłaty, które wynikało z pobrania zbyt dużej zaliczki na podatki. Chodzi m.in. o nauczycieli i służby mundurowe.

ZUS uruchomi kalkulator

Mariusz Pawłowski, dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej w Olsztynie, powiedział z kolei, że jego urzędnicy nie są zaskoczeni zmianami podatkowymi. – Każdy początek roku przynosił jakieś zmiany podatkowe, ale o nich wiedzieli zwykle księgowi i pracownicy skarbowi – mówił.

Dodał, że każdego dnia oddziały KAS na Warmii i Mazurach otrzymują kilkanaście zapytań o zapisy Polskiego ładu. – Przedsiębiorcy dopasowują systemy kasowo-płacowe do nowych przepisów. Docelowo ten program będzie działał prorozwojowo i uszczelniał system podatkowy – stwierdził Mariusz Pawłowski.

Wojewoda zachęcał też, aby uprawnieni do otrzymywania Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego składali wnioski o to świadczenie. Jego wysokość wynosi 12 tys. zł i przysługuje rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. W województwie warmińsko-mazurskim wpłynęło do tej pory 12 751 wniosków na 13 135 dzieci.

Na stronach internetowych ZUS ma pojawić się kalkulator, który umożliwi wyliczenie wysokości podstawy i składki za ubezpieczenie zdrowotne. Kiedy?

– Czekamy na opublikowanie przez GUS przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z czwartego kwartału poprzedniego roku – wyjaśniła Aneta Wiecha-Wasiluk, dyrektorka ZUS w Olsztynie.

Zobacz więcej:

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dyk
4 miesięcy temu

Pensja niższa a rachunki wyższe faktycznie przełomowy program

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły