Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Społeczeństwo

Emeryci i renciści zyskają na Polskim ładzie? Prezes ZUS: “Dla wielu jest neutralny, ale większość skorzysta”

emeryci
Fot. Pixabay

Gertruda Uścińska, prezes ZUS, poinformowała, że w lutym emeryci i renciści otrzymają zwroty nadpłaconego podatku. Chodzi o osoby, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale od 4920 do 12 800 zł. Jak dodaje, wielu emerytów i rencistów skorzysta na Polskim ładzie.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

W piątek minister finansów podpisał rozporządzenie zmieniające zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale od 4920 zł do 12 800 zł, będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach.

– Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców wprowadzenie Polskiego ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Takich osób jest zaledwie 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów, pobierających świadczenia z ZUS – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zwraca też uwagę, że nowa wysokość kwoty na rękę będzie obowiązywać od lutego.

– Osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym otrzymają wyrównanie – zapowiada Uścińska.

Będą zwroty nadpłaconego podatku

Jak dodaje, większość emerytów i rencistów skorzysta też na Polskim ładzie.

– Najwięcej kwotowo zyskują osoby ze świadczeniem brutto w okolicach 2500 zł miesięcznie. Taka osoba wykorzystuje w pełni kwotę wolną od podatku, a brak odliczenia składki zdrowotnej nie jest przy tej kwocie tak istotny. Emeryt z takim świadczeniem przed zmianą przepisów otrzymywał na rękę 2088 zł. Obecnie jego świadczenie na rękę wzrosło do 2275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 187 zł miesięcznie. Rocznie daje to kwotę 2244 zł więcej w portfelu takiego emeryta czy rencisty – mówi Gertruda Uścińska.

I dodaje: – Z kolei osoba z minimalną emeryturą lub rentą, czyli obecnie 1250,88 zł brutto, otrzymywała do niedawna na rękę 1067 zł. Dzięki zmianom wypłata wzrosła do 1138 zł. To więcej o 71 zł miesięcznie, a 864 zł rocznie. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3000 zł brutto. W ich portfelach będzie więcej o 148 zł miesięcznie, czyli 1776 zł rocznie.

Zgodnie z założeniami Polskiego ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też – do 120 tys. zł – pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej: nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

Źródło: ZUS Olsztyn

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anita
15 dni temu

Ależ jesteście propisowcy!! Wstyd!!! Niezgłębiony temat, powielanie niesprawdzonych informacji.. Polski ład to chaos, którego nawet księgowi i US nie rozumieją. Brawo Ukiel info, żenada

Admin
Mateusz Przyborowski
15 dni temu
Reply to  Anita

Nie do końca się z panią zgodzę. Taki komentarz przy poście na ten temat zostawiliśmy na Facebooku: “Szkoda tylko, że – nawet przy wspomnianych zyskach – najniższa emerytura wciąż pozostaje na bardzo niskim poziomie. A do tego jeszcze wiadomo: leki, drożyzna w sklepach, podwyżki rachunków itd.”

Wojewoda Artur Chojecki: Mimo trudności, Polski ład dla wielu korzystny
9 dni temu

[…] że każdego dnia oddziały KAS na Warmii i Mazurach otrzymują kilkanaście zapytań o zapisy Polskiego ładu. – Przedsiębiorcy dopasowują systemy kasowo-płacowe do nowych przepisów. Docelowo ten […]

POLECAMY