30 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Mieszkańcy Warmii i Mazur dostaną 1,3 tys. zł miesięcznie za darmo. Pilotażowy program

Musisz przeczytać

Pierwszy program pilotażowy bezwarunkowego dochodu podstawowego w Polsce jest planowany na Warmii i Mazurach. Tysiące wybranych osób, zarówno biednych, pracujących, jak i zamożnych, będzie otrzymywało 1300 zł miesięcznie.

Programy pilotażowe dla uniwersalnego dochodu podstawowego przeprowadzono już w kilku krajach. Jednym z nich była Finlandia, gdzie nowatorski projekt trwał dwa lata i obejmował próbę 2 tys. losowo wybranych bezrobotnych.

Dużym zainteresowaniem w zeszłym roku program cieszył się także w Niemczech. 

Jest wyjątek

Wszystko jest za darmo. Jedyny wyjątek? 122 Niemców raz na pół roku musi wypełniać kwestionariusz, w którym udzieli badaczom odpowiedzi na szereg pytań o swoje życie i samopoczucie. Następnie ich doświadczenia zostaną porównane z próbą kontrolną, czyli ich statystycznymi bliźniakami, w których życiu nie zaszła zmiana w postaci nagłego zastrzyku bezwarunkowej gotówki.

Teraz taki eksperyment zostanie przeprowadzony w Polsce. Pilotażowo wskazano na Warmię i Mazury. W grupie przygotowującej eksperyment biorą udział naukowcy i absolwenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza z Poznania – dr Maciej Szlinder, dr Mariusz Baranowski i prof. Piotr Jabkowski z Wydziału Socjologii.

Jest to o tyle istotne, że odpowiada na jedno z powszechnych w społeczeństwach uprzedzeń, że jeśli przekażemy bezpośrednio pieniądze do ręki, to ludzie je zmarnują, przepiją – mówi dr Szlinder dla portalu Uniwersyteckie.pl. – Inne społeczne eksperymenty również potwierdzają, że to uprzedzenie nie jest potwierdzane przez fakty.

Mieszkańcy poświęcali więcej czasu na pracę zarobkową, co skutkowało ożywieniem przedsiębiorczości – kupili więcej zwierząt gospodarskich, sprzętów rolnych. W jednej z miejscowości zawiązała się kooperatywa rybaków, którzy zakupili i zarybili staw, a potem odławiali w nim ryby. Powstała też kooperatywa szwaczek, która kupiła maszynę do szycia i zaczęła szyć odzież.

Gminy przy granicy z Rosją 

Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza planuje eksperyment w północnych gminach, leżących przy granicy z Rosją. W zespole przygotowującym pilotaż uczestniczy m.in. dr Szlinder oraz socjologowie z UAM – dr Mariusz Baranowski i prof. Piotr Jabkowski z Wydziału Socjologii. Eksperyment potrwa 2 lata i będzie polegał na wypłacaniu 1300 zł grupie mieszkańców (min. 5000, max. 31000 osób). – Ten obszar źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Interwencja, jaką byłby program pilotażowy bdp, mogłaby przynieść istotny efekt. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 r. – informuje dr Maciej Szlinder.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
1 miesiąc temu

Racja, zamiast wybudować firmę za tą samą sumę, to lepiej dać osobom, które i tak z pewnością pracują (na czarno). Niech mają 🙂 Przecież ci, którzy pracują mogą sponsorować “nierobów”.

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły