Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Olsztyn

Zniknie dziura przed Wysoką Bramą, pojawią się nowe autobusy i nowe boisko na Dajtkach?

przed wysoką bramą
Fot. UM Olsztyn

Ruszył nabór do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych z Polskiego ładu. Władze Olsztyna wskazały trzy projekty: zagospodarowanie terenu przed Wysoką Bramą, modernizacja boiska na Dajtkach i zakup 20 autobusów elektrycznych dla MPK.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Każdy polski samorząd może złożyć trzy wnioski o dofinansowanie inwestycji. Limity wynoszą odpowiednio: 5, 30 i 65 mln zł. Wnioski należy złożyć do 15 lutego. Prezydent Piotr Grzymowicz ustalił z radnymi, jakie inwestycje chce zgłosić miasto.

Projekt, który władze Olsztyna zgłoszą w limicie do 5 mln zł, to modernizacja boiska piłkarskiego na Dajtkach, przy SP 18. Miasto ma już  gotowy projekt budowlany, bo boisko wymaga kompleksowej modernizacji od wielu lat.

Druga inwestycja, do 30 mln zł, to projekt uczytelnienia reliktów przed Wysoką Bramą. – Inwestycja ta będzie współgrała z nową krańcówką tramwajową – mówi prezydent Piotr Grzymowicz.

W końcu zniknie dziura przed Wysoką Bramą?

I dodaje: – Ponadto będzie to część projektu Biura Dżus GK Archtekci, które zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie. Teraz chcielibyśmy zrealizować pierwszą część, ale docelowo projekt zakłada nie tylko wyeksponowanie rondeli i zagospodarowanie tego terenu, ale także uczytelnienie dalszego przebiegu murów obronnych wzdłuż ul. Nowowiejskiego.

Za 30 mln zł ma zostać m.in. odkryta przed kilkoma laty rondela, wybudowany mur oporowy, a także zagospodarowany cały teren w okolicy. Urzędnicy przypominają też, że po wojnie nie były przestrzegane żadne warunki dotyczące ochrony zabytków. W rejonie Wysokiej Bramy wybudowano więc kolektor wodociągowy o średnicy 500 mm, który również wymaga przebudowy. Przebudować trzeba też biegnące tam instalacje gazowe i cieplne.

Prace mają być prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem robotnicy odkryją tam kolejne relikty. Przy okazji wzmocnione zostaną również same fundamenty Wysokiej Bramy. Urzędnicy liczą, że prace mogłyby się zakończyć do końca 2023 roku.

Autobusy elektryczne dla MPK

Trzeci projekt, do 65 mln zł, zakłada zakup 20 autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą dla olsztyńskiego MPK. Każdy wybrany do realizacji projekt otrzyma bezzwrotne dofinansowanie nawet do 98 proc. wartości inwestycji.

Dodatkowo Olsztyn został zakwalifikowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jako gmina popegeerowska, a zatem w planach urzędnicy mają też złożenie równolegle dwóch dodatkowych wniosków. W kategorii do 2 mln zł projekt dotyczy modernizacji i przebudowy dachu Pałacu Młodzieży. To zadanie, które byłoby również pierwszym etapem modernizacji tego budynku. Natomiast w kategorii do 3 mln zł władze miasta zamierzają złożyć projekt uruchomienia pięciooddziałowego przedszkola w SP 12.

– Ta kwota nie wystarczy na całe zadanie, ale byłaby dużym odciążeniem dla gminnego budżetu – stwierdza prezydent Olsztyna. – Mamy dokumentację projektową i trzymamy kciuki, żeby wszystkie nasze wnioski zostały zakwalifikowane – dodaje.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
18 dni temu

Dlaczego Park powstający na Nagórkach jest finansowany a raczej uzyskał ponowne finansowanie z Budżetu Obywatelskiego n 2021skoro otrzymsl pieniądze z funduszy unijnych.Czy codzi o dobre relacje firmy PEKUM?

POLECAMY