Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Sesja Rady Miasta

Władze Olsztyna chcą podnieść podatki. Przez Polski Ład? [AKTUALIZACJA]

podatki
Fot. Mateusz Przyborowski

Od przyszłego roku w Olsztynie mają wzrosnąć podatki od nieruchomości, związanych z działalnością gospodarczą. Decyzja, czy tak się stanie, zapadanie na środowej sesji Rady Miasta. W ten sposób miasto chce ratować budżet przed skutkami rządowego programu Polski Ład.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Olsztyńscy radni wezmą pod lupę podatki od nieruchomości. Dotykają one praktycznie każdego mieszkańca i osoby prowadzące działalność gospodarczą w mieście. Wysokość stawki za podatek od budynków mieszkalnych w Olsztynie wynosi obecnie 85 gr za metr kwadratowy.

Z kolei podatek od budynków lub ich części, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, wynosi 24 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Podatek płacą ponadto właściciele gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków. Stawka wynosi 99 gr.

W Olsztynie podatki w górę

Od 2022 roku niektóre podatki od nieruchomości mają wzrosnąć. Decyzję podejmą radni na środowej sesji.

Jeżeli chodzi o podatek od nieruchomości, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, stawka ma wynieść 25,74 zł (wzrost o 1,74 zł).

W przypadku podatku płaconego przez właścicieli gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków ma wzrosnąć do 1,03 zł od metra kwadratowego. Bez zmian mają pozostać stawki za podatek od budynków mieszkalnych.

Skąd te wzrosty? Pod lupę wzięto projekt ustawy o PIT i CIT, który realizuje założenia rządowego programu Polski Ład w zakresie podatków. Podatki mają być obniżone, tymczasem ich część wpływa do kasy samorządów. Podwyżka ma być ratunkiem dla budżetu miasta. Olsztyn może stracić około 18 mln zł i to jedynie z powodu obniżenia wpływów z podatku PIT w przyszłym roku.

Już wcześniej olsztyński ratusz informował, że łączne ubytki w budżecie miasta spowodowane Polskim ładem, wyniosą około 60-70 mln zł. Na wzroście podatków do miejskiej kasy ma trafić 5,3 mln zł.

Aktualizacja – godz. 12:50

Od przyszłego roku podatki od nieruchomości będą wyższe. Tak, większością głosów, zdecydowali olsztyńscy radni na środowej sesji. Podwyżka dotyczy nieruchomości, wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Głosowanie odbyło się bez dyskusji radnych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY