Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Inwestycje

Molo w Olsztynie doczeka się remontu. Miasto zapłaci jednak dużo więcej

molo
Fot. Archiwum UM Olsztyn

Władze Olsztyna rozstrzygnęły przetarg na remont molo nad jeziorem Ukiel. Inwestycja będzie jednak dużo droższa niż zakładano.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

W pierwszym przetargu najtańsza oferta na przebudowę olsztyńskiego molo, którą zaoferowała gdańska spółka, wyniosła blisko 3,5 mln zł. Ta kwota i tak przekroczyła budżet, bo władze Olsztyna planowały przeznaczyć na inwestycję niecałe 2,5 mln zł. W październiku postępowanie unieważniono, a urzędnicy rozpisali drugi przetarg.

Za drugim razem udało się wybrać wykonawcę. Zwyciężyła ta sama firma, która w poprzednim przetargu złożyła najtańszą ofertę. Z tą jednak różnicą, że tym razem propozycja gdańskiej firmy była jeszcze droższa. Spółka wyceniła zadanie na przeszło 3,7 mln zł.

Molo będzie, ale dużo droższe

Jak ten wybór tłumaczą władze miasta?

– Podczas rozstrzygania pierwszego przetargu nie mieliśmy jeszcze w pełni przygotowanego budżetu, więc gdy okazało się, że najniższa kwota przekracza nasze możliwości finansowe, postanowiliśmy unieważnić przetarg. Przy drugim postępowaniu budżet był już wstępnie zaplanowany, a my – znając poprzednie postępowanie – byliśmy przygotowani na to, by ewentualnie dołożyć dodatkowe środki na ten cel. I tak też się stało – mówi nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.

Olsztyńskie molo to najbardziej charakterystyczny element Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel. Obiekt jest jednak w kiepskim stanie technicznym, bo nie był remontowany od prawie 25 lat.

Na czas remontu molo ma być niemal całkowicie rozebrane. Nowym elementem będzie natomiast punkt widokowo-obserwacyjny z lunetami i lornetkami. W planach jest także stworzenie mobilnej aplikacji z wirtualną ścieżką od Lasu Miejskiego do jeziora Ukiel.

Stare, drewniane elementy zostaną wymienione na nowe, stalowe. Niezmieniony ma natomiast pozostać kształt obecnej konstrukcji. Dodatkowo, z tego samego projektu, zostaną umocnione brzegi w rejonie przystani jachtowej na Słonecznej Polanie, by uniemożliwić spływanie gruntów do jeziora.

Inwestycja nad jeziorem Ukiel otrzymała dofinansowanie unijne w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Remont molo ma się zakończyć do końca kwietnia przyszłego roku.

  • Zobacz również:

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Molo znika z plaży miejskiej w Olsztynie
13 dni temu

[…] się rozbiórka mola na plaży miejskiej nad jeziorem Ukiel. Nowa konstrukcja ma się pojawić jeszcze przed sezonem […]

POLECAMY