Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Inwestycje

Molo znika z plaży miejskiej w Olsztynie

plaży
Fot. UM Olsztyn

Rozpoczęła się rozbiórka mola na plaży miejskiej nad jeziorem Ukiel. Nowa konstrukcja ma się pojawić jeszcze przed sezonem letnim.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Molo na plaży miejskiej powstało około ćwierć wieku temu i od dawna wymagało remontu. Przed nowym rokiem władze Olsztyna rozstrzygnęły przetarg na jego modernizację, a pierwsze prace rozbiórkowe właśnie się rozpoczęły.

Remont mola na plaży miejskiej w Olsztynie

Zdemontowane balustrady i zrywane deski stanowiące nawierzchnię pomostu – tak wygląda teraz ta konstrukcja w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel. Wykonawca już rozpoczął prace, by zdążyć z realizacją zadania przed końcem kwietnia.

Dotychczasowe molo wkrótce przestanie istnieć. Praktycznie wszystkie jego elementy, wraz z drewnianymi palami, na których była wsparta konstrukcja, zostaną rozebrane. W kolejnych tygodniach zacznie powstawać nowe molo.

Jednym z zadań będzie wbicie 36. nowych, stalowych pali, które będą stanowić podstawę obiektu. Sama konstrukcja pomostu – m.in. odeskowanie oraz balustrady – zostaną wykonane z drewna dębowego. To zapewni trwałość nowego mola.

Zdążyć przed mistrzostwami świata

Prace mają zakończyć się do końca kwietnia. To niezwykle istotne, bowiem w ostatni weekend maja Olsztyn będzie gospodarzem mistrzostw Europy w triathlonie, które pierwszy raz odbędą się w Polsce.

Przebudowa mola oraz późniejsze utworzenie na nim punktu widokowego ma zmniejszyć oddziaływanie człowieka na tereny bytowania cennych gatunków. Urzędnicy przewidzieli zakup lunet i lornetek, by umożliwić obserwację przyrody i gatunków cennych przyrodniczo wokół jezior Ukiel i Zgniłek. Poza tym ma powstać mobilna aplikacja z materiałami dydaktycznymi i wirtualną ścieżką, która prowadzić będzie wyznaczoną trasą w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski – jezioro Ukiel.

Każdego roku Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel odwiedza ponad milion mieszkańców Olsztyna i turystów. Koszt przebudowy mola wynosi ponad 3,7 mln zł.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
11 dni temu

Kiedy zostaną naprawione fontanny?

Demontaż olsztyńskiego mola wstrzymany. Wkroczył inspektor pracy
7 dni temu

[…] medialne przez inspektora pracy doprowadziła do wstrzymania prac przy demontażu pomostów olsztyńskiego mola do czasu zorganizowania pracy zgodne z przepisami i zasadami bhp” – głosi […]

Rozbiórka olsztyńskiego mola wstrzymana. Wkroczył inspektor pracy
7 dni temu

[…] medialne przez inspektora pracy doprowadziła do wstrzymania prac przy demontażu pomostów olsztyńskiego mola do czasu zorganizowania pracy zgodne z przepisami i zasadami bhp” – głosi […]

POLECAMY