20 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Dwanaście miesięcy w Olsztynie, czyli subiektywne PODSUMOWANIE 2020 roku

Musisz przeczytać

Jak podsumować dwanaście ostatnich miesięcy jednym słowem? I czy w ogóle jest to możliwe? Na pewno był to rok pełen komplikacji. I wielu wyrzeczeń. Za chwilę przywitamy nowy rok i już teraz Wam życzymy, aby był lepszy od mijającego. A oto nasze, subiektywne, podsumowanie 2020 roku w Olsztynie.

Początek 2020 roku był przyjemny, a na ulicach było wręcz tłumnie. I nic wówczas nie zwiastowało zbliżających się zawirowań. Co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy? Oto podsumowanie 2020 roku w Olsztynie okiem naszego zespołu redakcyjnego.


Orszak Trzech Króli
Fot. UM w Olsztynie

6 stycznia już po raz siódmy ulicami Olsztyna przeszedł Orszak Trzech Króli pod hasłem “Cuda, cuda ogłaszają”. W sumie były to trzy pochody – Azjatycki, Europejski i Afrykański, które połączyły się w centrum miasta. Tradycyjnie organizatorzy przygotowali dla uczestników atrakcje, w tym poczęstunek i wspólne kolędowanie.


Budowa ulic w Gutkowie i sąsiednich gminach
Fot. Marcin Kierul/UM w Olsztynie

Inwestycję, która zakończyła się na początku stycznia, zrealizowano na peryferiach Olsztyna i w sąsiednich gminach – Jonkowie i Gietrzwałdzie. Budowa nowych ulic należała do jednych z największych drogowych inwestycji w ostatnim czasie. Projekt obejmował budowę tzw. ulic trzeciorzędnych: Gościnnej, Kresowej, Wołodyjowskiego, Żurawiej, Perkoza wraz z odcinkiem drogi w gminie Gietrzwałd. W sumie powstało 7,5 km nowych dróg, a przy okazji chodników i ścieżek rowerowych. Powstały też m.in. zatoki autobusowe, skrzyżowania, oświetlenie i trasy rowerowe.


Kolejne wybudzenia w Budziku dla dorosłych
Fot. UWM w Olsztynie

Również na początku stycznia dwóch kolejnych pacjentów Budzika dla dorosłych odzyskało świadomość. 19. pacjentem był 25-letni pan Rafał spod Iławy, a 20. pan Mateusz, dwudziestolatek z Mazowsza. Olsztyński Budzik dla dorosłych to pierwsza tego typu klinika w Polsce. Przed jej powstaniem w Warszawie istniał tylko Budzik dla dzieci.


Rekordowy finał WOŚP
Fot. WOŚP Olsztyn/Facebook

13 stycznia odbył się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja Jurka Owsiaka zbierała pieniądze na zakup najnowocześniejszych urządzeń do ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. W Olsztynie odbyło się kilkadziesiąt imprez towarzyszących. Udało się zebrać rekordową kwotę – 574 380,36 zł. Poprzedni rekord, z 2019 roku, wynosił 523 053 zł.


Były kanclerz UWM zostaje wicewojewodą
Nowy wicewojewoda Aleksander Socha odbiera gratulacje od wicepremiera Jarosława Gowina Fot. Michał Wypij/Facebook

24 stycznia dr Aleksander Socha został wicewojewodą warmińsko-mazurskim. Na uroczystość, która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, przyjechał Jarosław Gowin. – Bardzo się cieszę, że to stanowisko objęła osoba o szczególnych zasługach dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i dla szkolnictwa wyższego w tym regionie – powiedział wicepremier. Wcześniej dr Aleksander Socha był kanclerzem UWM.


Daniel Castellani trenerem Indykpolu AZS Olsztyn
Fot. Indykpol AZS Olsztyn

31 stycznia trenerem akademików został Daniel Castellani. To utytułowany trener – z reprezentacją Polski zdobył mistrzostwo Europy w 2009 roku i trzykrotnie sięgnął po tytuł mistrza Polski.


Pierwsze podejrzenie zakażenia koronawirusem w Olsztynie
koronawirus zmarło
Fot. Pixabay

Pojawiło się 3 lutego. Kobieta, która wróciła z wczasów w Tajlandii, zgłosiła się do lekarza rodzinnego.


Protesty w obronie sądów i sprawa sędziego Juszczyszyna
Czym jest wyrok nakazowy
Fot. Pixabay

Początek roku to także fala protestów przed sądami. Strajki odbywały się także w Olsztynie. Pikanterii dodała też sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna, który wystąpił o dokumenty związane z listami poparcia dla członków nowej KRS. Sędzia został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Mimo to, Juszczyszyn tej decyzji nie uznał, kwitując, że Izba sądem nie jest. Później Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, podarł przed kamerami uchwałę w obronie sędziego.


Panorama i komplikacje z wyborem wykonawcy
tramwaje Turcji
Fot. UM w Olsztynie

W lutym do Olsztyna przyjechała Panorama – tramwaj, wyprodukowany przez tureckiego Durmazlara. Na początku marca pojazd wykoleił się niedaleko zajezdni. Kilka tygodni później urzędnicy ogłosili przetarg na rozbudowę linii tramwajowej z Pieczewa do centrum. Niestety, przez obostrzenia Olsztyn musiał poczekać na kolejne Panoramy. W pierwotnym terminie nie rozstrzygnięto też przetargu na wykonawcę. Urzędnicy musieli najpierw odpowiedzieć na mnóstwo pytań od oferentów. Później posypały się skargi po wyborze kolejnych wykonawców. Sprawa nie rozstrzygnęła się do tej pory.


Śmierć cenionego ekologa
Fot. Pixabay

14 lutego w wieku 74 lat zmarł prof. Zbigniew Endler. Zawsze miał czas dla dziennikarzy. Praktycznie we wszystkich mediach lokalnych występował jako ekspert z dziedziny ekologii i ochrony środowiska. Profesor urodził się w Chodzieży, ale całe życie zawodowe związał z UWM w Olsztynie. Był miłośnikiem i popularyzatorem przyrody. Jego komentarze zawsze były barwne, ale nigdy przesadzone…


Olsztyn debiutuje na giełdzie papierów wartościowych
Fot. UM w Olsztynie

18 lutego Olsztyn zadebiutował na rynku Catalyst. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych i władze miasta. Gmina wprowadziła na rynek obligacje wartości 48 mln zł. Pieniądze z obligacji komunalnych mają być wykorzystane jako udział własny w projektach unijnych – głównie na rozwój transportu zbiorowego, w tym rozbudowę linii tramwajowej, projekty edukacyjne czy budowę nowej elektrociepłowni. Więcej >Tutaj<.


Rower miejski w zawieszeniu
Fot. olsztyn.eu

Mimo że pod koniec lutego ZDZiT ogłosił przetarg na uruchomienie roweru miejskiego, jednoślady nie pojawiły się w tym roku w Olsztynie. Powód? Oferta była zbyt wysoka. Drogowcy tłumaczyli w maju, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze pozwolą w części pokryć spadek dochodów w budżecie miasta, spowodowany pandemią koronawirusa.


Referendum ws. odwołania Piotra Grzymowicza
budżet 2021 Olsztyna
Fot. Mateusz Przyborowski

9 marca do Komisarza Wyborczego w Olsztynie wpłynął wniosek o przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydenta Piotra Grzymowicza przed upływem kadencji. Jego inicjatorzy poinformowali, że zebrali 14 500 podpisów poparcia (minimalny wymóg wynosił 12 913 podpisów). Akcję poparł m.in. były prezydent Czesław Jerzy Małkowski i posłowie Porozumienia – Michał Wypij i Wojciech Maksymowicz. Do referendum ostatecznie nie doszło, bo komisarz odrzucił wniosek, wskazując, że nie uzyskał on poparcia co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców. Komisarz nie uznał 4 589 podpisów. Wcześniej prezydent Olsztyna wystosował list otwarty, w którym zaapelował do mieszkańców, aby w dniu referendum zostali w domach. Piotr Grzymowicz stwierdził, że referendum to “cyniczna gra interesów osób, dla których jestem przeszkodą w ich realizacji. W gruncie rzeczy jego inicjatorom nie chodzi o dobro Olsztyna, bo referendum w żadnej mierze temu nie służy, ale o możliwość rozgrywania swoich, nie zawsze zgodnych z interesem miasta, działań politycznych i biznesowych oraz realizowania prywatnych, niezdrowych ambicji”.


Francuski poród w Olsztynie
Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie Fot. UWM w Olsztynie

Również w marcu lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Olsztynie, jako pierwsi w Polsce, wykonali zabieg cięcia cesarskiego tzw. metodą FAUCS, nazywaną porodem brzusznym. Jest to cesarka, ale mniej bolesna dla rodzącej kobiety niż tradycyjna, w dodatku pozwalającą jej szybciej wrócić do sprawności. Dziecko rodzi się przez nacięcie skóry brzucha kobiety, ale z wykorzystaniem parcia przez mamę i przy pełnej z nią współpracy, naśladującej mechanizm porodu naturalnego. Taki zabieg eliminuje też ryzyko przyszłej niepłodności, a dzięki wykorzystaniu niektórych elementów porodu naturalnego zmniejsza się ryzyko późniejszych chorób u noworodka.


“Agent Tomek” zatrzymany
Tomasz Kaczmarek Fot. Jarosław Roland Kruk/Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0

Tomasz Kaczmarek opuścił w marcu areszt tymczasowy. Jego rodzina wpłaciła 500 tys. zł poręczenia majątkowego. Były poseł PiS i były agent CBA w lutym został zatrzymany w Olsztynie i przewieziony do białostockiej prokuratury, gdzie usłyszał dziewięć nowych zarzutów prania brudnych pieniędzy. Wcześniej usłyszał sześć innych zarzutów, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. „Agent Tomek” w olsztyńskim Stowarzyszeniu Europejskie Centrum Wsparcia Społecznego Helper był dyrektorem, a później prezesem. Stowarzyszenie uzyskało dotacje na prowadzenie środowiskowych domów samopomocy w gminach Purda, Jedwabno, Reszel i w Olsztynie. Zdaniem śledczych, w latach 2011–2017 w stowarzyszeniu dochodziło do nadużyć finansowych.


Benzyna mocno w dół
Fot. Pixabay

W marcu, czyli po pierwszym lockdownie spowodowanym koronawirusem, cena benzyny w Olsztynie spadła poniżej 4 zł za litr. Benzynę Pb można było w Olsztynie kupić za 3,99 zł. Tak tanio nie było od prawie 5 lat.


Lubiane lokale znikają z mapy Olsztyna
Fot. Archiwum prywatne

Na początku maja mieszcząca się na starówce Qźnia Muzycznych Klimatów zakończyła swoją działalność po ośmiu latach. Powodem takiej decyzji były problemy finansowe, spowodowane pandemią koronawirusa. W kolejnych miesiącach zamknięto inne znane i lubiane przez mieszkańców lokale.


Dzików w Olsztynie coraz mniej
Lewica apeluje: nie zabijajmy olsztyńskich dzików!
Fot. Mateusz Przyborowski

W maju urzędnicy podjęli decyzję o uśpieniu 100 dzików w tym roku. Zaznaczono ponadto, że ta liczba może się zwiększyć. Miasto zamówiło też dwie mobilne odłownie. Podjęte przez ratusz radykalne decyzje mocno podzieliły olsztynian – bo jedni dziki lubią i robią im zdjęcia, drudzy mieli dość zniszczonych trawników na swoich posesjach. Jedno jest pewne – złe czasy dopadły również olsztyńskie dziki. I to widać gołym okiem.


Były prezydent Olsztyna żąda gigantycznego odszkodowania
Fot. KWW Czesława Jerzego Małkowskiego/Facebook

Także w maju do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął wniosek pełnomocnika Czesława Jerzego Małkowskiego. Były prezydent Olsztyna zażądał od skarbu państwa prawie 2,8 mln zł jako zadośćuczynienie za, jak mówił Małkowski, niesłuszne jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Chodzi o sprawę, w której zapadły prawomocne orzeczenia uniewinniające byłego prezydenta od gwałtu na urzędniczce.


Fatum nad północną obwodnicą Olsztyna i obwodnicą Dywit
Przetarg na dokumentację projektową północnej obwodnicy Olsztyna
Fot. GDDKiA

Na początku czerwca ruszył przetarg na dokumentację projektową północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit. Inwestycja jest wpisana w rządowy program budowy 100 obwodnic. Niestety, przetarg unieważniono z powodu braku ofert. Niedługo potem GDDKiA ogłosiła kolejny i wprowadziła istotne zmiany. Ostatecznie dwie firmy złożyły oferty na wykonanie dokumentacji projektowej: Mosty Katowice i Transprojekt Gdański sp. z o.o. Ale… z postępowania przetargowego wykluczono firmę z Katowic. Powodem były przedstawione informacje, dotyczące doświadczenia ekspertów mających przygotować dokumentację przyrodniczą i techniczną. Drogowcy wskazali, że nie spełniają oni wymogów i w związku z tym nie będą w stanie należycie przygotować wymaganych opracowań. Cena drugiej oferty okazała się natomiast trzy razy wyższa od kwoty przewidzianej przez drogowców. Przetarg unieważniono.


I LO skończyło 75 lat
Fot. UM Olsztyn

Synonim wysokiego poziomu nauczania. Jako jedyna szkoła w naszym regionie ma też akredytację do przeprowadzania międzynarodowej matury. I Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie skończyło w czerwcu 75 lat. Placówka od wielu lat znajduje się w czołówce rankingu olsztyńskich szkół ponadgimnazjalnych. To także najstarsza publiczna szkoła średnia w stolicy regionu. Została utworzona 4 czerwca 1945 roku jako Państwowe Gimnazjum i Liceum Męskie.


Nowy rektor UWM
Profesor Jerzy Przyborowski został rektorem UWM na lata 2020-2024 Fot. Janusz Pająk

Profesor Jerzy Przyborowski był do tej pory prorektorem UWM do spraw kształcenia i studentów. Na długo przed wyborami rektorskimi wielu uważało go za faworyta. Jego kontrkandydatem był Jarosław Dobkowski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji. Jerzy Przyborowski zdobył 90 głosów i to on przez najbliższe cztery lata będzie szefem olsztyńskiej uczelni. – Ten wynik jest dla mnie wielkim zobowiązaniem. Dziękuję za zaufanie i obiecuję, że zrobię wszystko, aby go nie zawieść – zapewnił nowy rektor tuż po głosowaniu, które odbyło się 10 czerwca.


Ma być wizytówką UWM

19 czerwca do Olsztyna po raz kolejny przyjechał Jarosław Gowin. A to dlatego, że budowa nowej siedziby wydziałów Prawa i Administracji oraz Nauk Społecznych UWM weszła w drugi etap. Przed wakacjami zakończyła się rozbiórka starego obiektu, a w jego miejsce pojawiły się nowe fundamenty. Uczelnia otrzymała też kolejne dofinansowanie z resortu nauki i szkolnictwa wyższego. Nowy obiekt powstaje u zbiegu al. Warszawskiej i ul. Dybowskiego. Jego powierzchnia wyniesie ponad 12 500 metrów.


Szpital uniwersytecki zostanie rozbudowany
Prace mają zakończyć się do sierpnia 2022 roku Fot. Mateusz Przyborowski

Taką informację przekazano 22 czerwca. W nowym skrzydle powstanie nowoczesna klinika rehabilitacji neurologicznej. Znajdą się tam również m.in. klinika kardiologii i chorób wewnętrznych oraz sale dydaktyczne dla studentów. Koszt inwestycji wynosi ponad 40 mln zł, szpital przeznaczył na ten cel 4 mln, reszta pochodzi z Ministerstwa Zdrowia. Prace mają zakończyć się do sierpnia 2022 roku. Uniwersytecki Szpital Kliniczny planuje uruchomić nowe skrzydło pod koniec 2022 roku.


Wybory prezydenckie
Fot. Mateusz Przyborowski

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się 28 czerwca. O ten urząd ubiegało się 11 kandydatów. W trakcie kampanii nie wszyscy kandydaci przyjechali jednak do Olsztyna. Z mieszkańcami spotkali się m.in. Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz, Rafał Trzaskowski, Krzysztof Bosak i Robert Biedroń.


Protest przeciwko dyskryminacji osób LGBT
Fot. Mateusz Przyborowski

25 czerwca przed ratuszem odbył się protest przeciwko dyskryminacji osób LGBT. Jego organizatorami były: Ostra Zieleń, KOD, partia Razem i Olsztyński Marsz Równości. Podobne protesty odbywały się w całym kraju po tym, jak niektórzy przedstawiciele rządu stwierdzili, że osoby LGBT nie są ludźmi.


Milioner z Olsztyna
W Olsztynie padła "szóstka" w Lotto
Fot. Mateusz Przyborowski

W Olsztynie padła też “szóstka” w Lotto. Szczęśliwy kupon – wart ponad 4,7 mln zł – został kupiony w punkcie przy ul. Jagiellońskiej 52B. Nowy milioner z Olsztyna rozbił kumulację w czwartek 10 września. Była to również 12 główna wygrana w Lotto i Lotto Plus w Olsztynie.


Trzęsienie ziemi w Stomilu Olsztyn

21 września nowym prezesem Stomilu Olsztyn został Grzegorz Lech. Zastąpił na tym stanowisku odwołanego Wojciecha Kowalewskiego. Następnego dnia odbyła się konferencja prasowa nowego prezesa. “Na pewno nie będę wodzirejem w szatni” – zadeklarował Grzegorz Lech. Wcześniej, a konkretnie w czerwcu nowym trenerem Stomilu został Adam Majewski. Umowę z olsztyńskim klubem podpisał do do końca czerwca 2021 roku.


Wyższa stawka z strefie płatnego parkowania i możliwość płacenia kartą
kiedy w strefie parkowania w Olsztynie zapłacimy kartą
Zdjęcie ilustracyjne/Fot. Archiwum ZDZiT w Olsztynie

28 września zakończyła się modernizacja 96 olsztyńskich parkomatów. Pojawiło się w nich zaktualizowane oprogramowanie i klawiatury alfanumeryczne. Dzięki temu za postój w strefie parkowania w Olsztynie kierowcy mogą już płacić kartą. Na tym jednak nie koniec, bo 1 lipca strefa płatnego parkowania w Olsztynie powiększyła się także o parking przy hali Urania i pięć ulic. ZDZiT dostawił też nowe parkomaty. Wraz z poszerzeniem strefy wzrosły też opłaty za parkowanie.


Wyburzenie byłego hotelu Gromada

21 października rozpoczęła się rozbiórka dawnego hotelu Gromada w Olsztynie (zobacz film i zdjęcia z rozbiórki). Kiedyś odbywały się tam bankiety, bale maturalne czy zabawy sylwestrowe do białego rana. Budynek znajdujący się w pobliżu dworców PKP i PKS od wielu lat stał jednak pusty i niszczał. Gromada zniknęła z powierzchni ziemi w połowie grudnia. Przy tej okazji zapytaliśmy urzędników, jaki los czeka rzeźbę, która do dziś stoi przy dawnym hotelu.


Strajki przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji
Olsztynie protest kobiet
Protest widziany okiem drona Fot. Archiwum “Ukiel Magazine”

Przełom października i listopada, mimo koronawirusowych obostrzeń, upłynął pod znakiem protestów. W całej Polsce, w tym na ulicach Olsztyna maszerowało tysiące mieszkańców, którzy sprzeciwiali się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Nie obyło się niestety bez kontrowersji. W trakcie protestu przed olsztyńską katedrą wojewódzki radny z PiS-u krzyczał do manifestujących m.in. “Hitlerjugend”. Zdewastowano też mury kilku olsztyńskich kościołów i głośno było o pewnej 14-latce, która uczestniczyła w proteście ze swoją babcią.


Prof. Wojciech Maksymowicz rezygnuje
wojciech maksymowicz
Fot. Archiwum prywatne

5 listopada prof. Wojciech Maksymowicz zrezygnował z funkcji wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego. “Widząc sytuację pandemiczną w Polsce, postanowiłem wrócić do swoich pacjentów, którzy obecnie potrzebują mnie bardziej niż kiedykolwiek. Wracam operować nowotwory mózgu, pracować w klinice Budzik, ale także pomagać chorym na oddziale covidowym” – napisał profesor na Facebooku.


Cichy pogrzeb kardynała
Gulbinowicz Olsztynie
Fot. EpiskopatNews/Twitter

16 listopada w wieku 97 lat zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz. Kilka tygodni wcześniej hierarcha otrzymał z Watykanu zakaz używania insygniów biskupich i uczestnictwa w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniach publicznych. Była to reakcja Watykanu na zarzuty molestowania seksualnego nieletnichukrywania księży pedofili i współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. Kardynał został pochowany na cmentarzu komunalnym w Olsztynie. Spoczywają tam między innymi jego rodzice. Pogrzeb odbył się 23 listopada, w uroczystości wzięło udział kilka osób.


Żłobek miejski droższy o 128%
opłaty żłobku
Fot. Archiwum Urzędu Miasta w Olsztynie

25 listopada olsztyńscy radni zdecydowali, że rodzice będą musieli płacić dużo więcej za pobyt dziecka w miejskim żłobku. A dokładnie 520 zł i 6 zł dziennie za wyżywienie. Wcześniej opłaty wynosiły odpowiednio 227,92 zł i 4,84 zł. Mieszkańcy Olsztyna, delikatnie mówiąc, nie byli zadowoleni z tej decyzji. Uzasadnienie do uchwały miało ponad stronę. Wskazano w nim, że podwyżki podyktowane są faktem, że “opłata stała od kilku lat kształtuje się na tym samym poziomie (…) przy jednoczesnym wzroście kwoty minimalnego wynagrodzenia”.


Nasza zdolna młodzież!
rekord Polski
Fot. Archiwum Tomasza Kraczkowskiego

Pod koniec listopada 16-letni Tomasz Kraczkowski pobił w Olsztynie rekord Polski na dystansie 50 metrów stylem klasycznym. Pływak SwimLand Olsztyn pokonał ten dystans z czasem 27,67. I jako pierwszy szesnastolatek w historii złamał barierę 28 sekund. W grudniu natomiast Agnieszka Krajewska i Mateusz Chrzanowski z klubu SKS Start Olsztyn zostali mistrzami Europy kadetów w taekwondo olimpijskim. Był to pierwszy tak duży sukces w historii olsztyńskiej drużyny.


Finał sporu z FCC
budżetu Olsztyna 2021
Fot. Mateusz Przyborowski

4 grudnia Sąd Okręgowy w Olsztynie zatwierdził ugodę pomiędzy Urzędem Miasta a hiszpańską firmą FCC, która miała wybudować pierwszą linię tramwajową. Najważniejsze postanowienia to zatrzymanie przez Olsztyn gwarancji wpłaconej przez FCC na poczet realizacji kontraktu (ponad 25 mln zł). Firma zapłaciła też miastu dodatkowe 2,5 mln zł. Taki finał sporu z FCC pokazał, że miejscy urzędnicy rzetelnie podeszli do tematu i zdobyli na tyle mocne argumenty, że Hiszpanie woleli podpisać ugodę, niż trwać w długiej i niepewnej konfrontacji. Dodajmy tylko, że Hiszpanie wyliczyli swoje straty na ponad 300 mln zł z tytułu utraconego kontraktu i takiej wysokości zadośćuczynienia zażądali.


Dyrektor szpitala miejskiego w Olsztynie odwołany
szpitala miejskiego Olsztynie
Jacek Grabania i Andrzej Bujnowski Fot. Archiwum szpitala miejskiego w Olsztynie

7 grudnia prezydent Piotr Grzymowicz odwołał Andrzeja Bujnowskiego ze stanowiska dyrektora szpitala miejskiego w Olsztynie. Decyzja została podjęta po opinii działającej przy placówce Rady Społecznej. Oficjalnym powodem była utrata zaufania prezydenta Olsztyna w stosunku do dyrektora Bujnowskiego. Okazało się także, że problemów było bardzo dużo. Mimo że odwołany dyrektor sprawował urząd jedynie trzy miesiące. (więcej o sprawie pisaliśmy >Tutaj).


Nowe dworce (nie) dla Olsztyna?
Fot. Emil Marecki

Na początku grudnia prezes zarządu Retail Provider napisał list otwarty do parlamentarzystów i samorządowców z Warmii i Mazur (przeczytaj). Chodzi o nowe dworce dla Olsztyna, a konkretnie o budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Spór o nowe dworce dla Olsztyna trwa od kilku lat, bo każdy idzie własną ścieżką. Retail Provider, który chce zbudować centrum handlowo-usługowe z dworcem PKS, na razie bezskutecznie próbuje namówić PKP do współpracy. Kolejarze planują wyburzyć obecną bryłę dworca i w jej miejsce postawić nowy obiekt. Porozumienia w tej sprawie nadal nie ma, a stolica regionu nie ma – tak hucznie zapowiadanego – Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego.


Będzie remont hali Urania
Hala Urania dostanie pieniądze z budżetu państwa
Fot. Mateusz Przyborowski

W grudniu zarząd województwa zatwierdził 132 mln zł unijnego dofinansowania na modernizację wysłużonej hali Urania. Wniosek przeszedł przez ocenę merytoryczną bez uwag. Otrzymane dofinansowanie to efekt negocjacji zarządu województwa z Komisją Europejską w sprawie przesunięcia pieniędzy w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Przebudowa hali Urania może się zacząć już w drugim kwartale 2021 roku i potrwać do jesieni 2023. Wartość całej inwestycji wynosi ok. 190 mln zł.


Irena Telesz-Burczyk honorową obywatelką Olsztyna
Irena Telesz-Burczyk
Fot. Archiwum UM Olsztyna/Facebook

Na nieco ponad tydzień przed świętami Bożego Narodzenia tym tytułem radni uhonorowali cenioną aktorkę Teatru Jaracza. – Płaczę. Ze szczęścia, ale też dlatego, że nie wiem, czy zdążę to odpracować – powiedziała nam Irena Telesz-Burczyk.


Prezydent i wiceprezydent zakażeni koronawirusem
Były prezes Stomilu oskarżył prezydenta Olsztyna o znieważenie
Fot. Mateusz Przyborowski

15 grudnia prezydent Piotr Grzymowicz poinformował na Facebooku, że jest zakażony koronawirusem. Dzień później trafił do szpitala w Ostródzie. Jego obowiązki przejął pierwszy zastępca Ryszard Kuć, u którego kilka dni później również stwierdzono Covid-19.


Pierwsze szczepienia w Olsztynie
zaszczepionych
W Olsztynie pierwsza zaszczepiona została Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektorka szpitala dziecięcego Fot. Archiwum WSSD w Olsztynie

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy jako pierwszy szpital w Olsztynie rozpoczął akcję szczepień swoich pracowników. 27 grudnia szczepieniu przeciwko koronawirusowi poddało się 100 pracowników. W Olsztynie jako pierwsza zaszczepiona została dr Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektorka WSSD. Chwilę po szczepieniu przyznała, że należy bać się choroby, a nie szczepionki. Dodała też, że szczepionka to jedyna szansa i jedyny sposób na walkę z pandemią.

Więcej artykułów

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Axel
1 rok temu

Jeszcze remont basenu by się przydał i planetarium

Prezydent Olsztyna oskarżony! Grozi mu 10 lat więzienia
5 miesięcy temu

[…] akt oskarżenia przeciwko 42 osobom w związku z działalnością stowarzyszenia Helper słynnego agenta Tomka. Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, również został […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły