28 C
Olsztyn
niedziela, 26 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Powstanie węzeł Olsztyn-Śródmieście. Znikną też szpetne garaże

Musisz przeczytać

Urzędnicy szukają wykonawcy do budowy węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście i zagospodarowania terenu pomiędzy torami a ul. Partyzantów. Powstanie też park, upamiętniający odkryty w 2018 roku dawny cmentarz ewangelicki.

Urzędnicy rozpisali w końcu przetarg na budowę węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście wraz z połączeniami do ul. Partyzantów. Obecnie ten teren jest zaniedbany, w dodatku znajduje się tam około 50 garaży i budynków gospodarczych, które na szczęście zostaną rozebrane.

Węzeł Olsztyn-Śródmieście to także zieleń

Przetarg dotyczy obszaru między ul. Partyzantów a torami w pobliżu przejścia podziemnego. W trakcie głównych robót wykonawca wybuduje jezdnię i chodniki, umożliwiające dotarcie do przystanku kolejowego, jak również do zlokalizowanego w ciągu ul. Partyzantów przystanku komunikacji miejskiej.

Pomyślano również o małej architekturze, miejscach postojowych typu Kiss&Ride oraz miejscach do montażu stacji roweru miejskiego. Wybudowana i przebudowana zostanie także podziemna infrastruktura.

Nie zabraknie też nowych nasadzeń. Wśród nich zaplanowano m.in. lipy drobnolistne, tuje, grab pospolity i bluszcz.

Unikalny park upamiętni dawny cmentarz

Prace będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym, ponieważ kiedyś mieścił się tam cmentarz ewangelicki. Nekropolia istniała od 1873 roku, odkryto ją w 2018 roku w trakcie przebudowy ul. Partyzantów.

Na tyłach Komendy Wojewódzkiej Policji robotnicy natknęli się na ludzkie szczątki. Badania archeologiczne potwierdziły, że ostatnie pochówki odbywały się tam jeszcze w 1947 roku. Na początku lat 60. cmentarz zlikwidowano, usunięto nagrobki i krzyże. Postawiono na nich garaże, ale ciał nie ekshumowano – pozostały one w ziemi. Wśród spoczywających tutaj osób są m.in. były burmistrz Olsztyna Oskar Belian i przemysłowiec Karl Roensch.

Ratusz chciał przeprowadzić ekshumację szczątków, ale nie zgodziło się na to Stowarzyszenie “Święta Warmia”, które wystąpiło o wpisanie cmentarza do rejestru zabytków. Wypracowano porozumienie i stworzono nowy projekt, który poparły władze Olsztyna, parafia ewangelicko-augsburska i “Święta Warmia”.

Dlatego też teren zostanie zagospodarowany w taki sposób, aby utworzyć park z elementami upamiętniającymi dawny cmentarz. Powstaną m.in. Pawilon Pamięci, lapidarium i specjalne ścianki. 

Ratusz czeka na oferty do 19 stycznia. Inwestycja powstanie w sześć miesięcy od daty podpisania umowy.


PISALIŚMY RÓWNIEŻ:

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły