18 C
Olsztyn
sobota, 25 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Sylwester 2020 kontra prawo. Policja wydała komunikat

Musisz przeczytać

Dzisiaj sylwester, a więc i ostatni dzień tego dziwnego 2020 roku. Wiele osób przywita Nowy Rok w domu, ale policjanci z Warmii i Mazur ostrzegają: grupowe wyjście z domu może zostać potraktowane jako złamanie prawa.

Do tej pory sylwester kojarzył nam się z huczną zabawą i spotkaniami w dużym gronie rodziny i przyjaciół. Niestety, w tym roku idzie ramię w ramię z ograniczeniami, nakazami i zakazami.

Rządowe rozporządzenie, dotyczące zasad bezpieczeństwa, ogranicza przemieszczanie się od godz. 19 w czwartek 31 grudnia 2020 do godz. 6 w piątek 1 stycznia 2021 roku. Wyjątki od tego zakazu to wykonywanie czynności służbowych i zawodowych lub działalności gospodarczej oraz zaspokajanie niezbędnych potrzeb, związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Sylwester 2020: policjanci z Warmii i Mazur wydali komunikat

Zdaniem prawników, “godzina policyjna”, którą wprowadzono rozporządzeniem, jest niezgodna z konstytucją. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził natomiast w niedzielę, że to nie jest “godzina policyjna” (bo nie wprowadzono np. stanu wyjątkowego), a jedynie apel i poprosił Polaków, aby sylwestra spędzili w kameralnym gronie. Zdaniem premiera, te działania mają na celu ochronę mieszkańców przed pandemią koronawirusa

Wspomniane trzy wyjątki od wprowadzonych ograniczeń w noc sylwestrową to ogólne sformułowania. Dlatego też funkcjonariusze będą indywidualnie je interpretować na miejscu interwencji. Policjanci z Warmii i Mazur wydali w tej sprawie komunikat.

W sylwestra funkcjonariusze z naszego regionu nie będą jedynie kontrolować trzeźwości kierowców i reagować na zakłócenia porządku publicznego. Policjanci będą również sprawdzać, czy mieszkańcy respektują pandemiczne przepisy.

“Grupowe wyjście z domu może oznaczać złamanie prawa”

“Nie możemy również zapominać o innych wciąż obowiązujących nakazach i ograniczeniach, a w tym o obowiązku zasłaniania ust i nosa w określonych sytuacjach oraz o ograniczeniach związanych z gromadzeniem się czy przemieszczaniem. Tegorocznego sylwestra będzie można spędzić tylko w domach w gronie najbliższych” – czytamy w komunikacie na stronie KWP w Olsztynie.

I dalej: “Ograniczenie dotyczące zgromadzeń i zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową sprawiły, że grupowe wyjście z domów może zostać potraktowane jako złamanie prawa. Pamiętajmy, że każda interwencja jest indywidualnie rozpatrywana przez policjantów na podstawie zastanych okoliczności. Jeżeli policjanci stwierdzą lub zostaną poinformowani o tym, że dochodzi do łamania prawa, będą wówczas interweniować i adekwatnie reagować”.

Funkcjonariusze zapewniają, że w swoich działaniach skupiają się przede wszystkich na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom. I liczą na to, że w tych działaniach będą wspierani poprzez ich zdroworozsądkowe zachowanie.

“Dlatego apelujemy o to, byśmy wszyscy – również w sylwestra – pamiętali o tym, że to, kiedy w końcu będziemy mogli pożegnać się z pandemią i związanymi z nią ograniczeniami, zależy przede wszystkim od naszego zachowania” – twierdzą policjanci.


PISALIŚMY RÓWNIEŻ:

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły