18 C
Olsztyn
sobota, 25 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Znany pub znika z olsztyńskiej starówki

Musisz przeczytać

Qźnia Muzycznych Klimatów kończy działalność. “Nie jesteśmy w stanie dalej funkcjonować” – mówi właściciel pubu.

Istnienie Qźni Muzycznych Klimatów już raz stało pod dużym znakiem zapytania. We wrześniu 2018 w Olsztynie wprowadzono zakaz picia alkoholu między innymi w lokalach gastronomicznych znajdujących się w odległości mniejszej niż 50 metrów od szkół i kościołów. Był to projekt Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.

Ta decyzja rykoszetem trafiła właśnie w olsztyński pub. W jego sąsiedztwie znajduje się bowiem kościół ewangelicko-augsburski. Lokal straciłby koncesję na alkohol, co w efekcie doprowadziłoby do jego zamknięcia.

Szef MZPiTU proponował wtedy właścicielowi Qźni, by ten zbudował nowe wejście od strony ulicy Okopowej, na Facebooku została zorganizowana akcja w obronie Qźni, natomiast właściciel pubu skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. I trzy miesiące później wygrał z miastem.

Teraz sprawa jest jednak dużo poważniejsza, ponieważ pub faktycznie znika z olsztyńskiej starówki.

“Musimy ustosunkować się do analizy obecnego stanu. Nie jesteśmy w stanie dalej funkcjonować. Niektórzy nie rozumieją, że kiedy lokal nie pracuje nie zarabia, nie produkuje czy drukuje pieniędzy” – czytamy na profilu Qźni Muzycznych Klimatów na Facebooku.

Powodem takiej decyzji są problemy finansowe spowodowane pandemią koronawirusa. Właściciel pubu Witold Młynarczyk dodaje, że tak długi przestój przy tak dużych kosztach powoduje, że lokal znalazł się pod grubą kreską i nie będzie w stanie odrobić strat przez kolejnych kilka miesięcy. – Gdyby wszyscy, zgodnie z zapowiedziami, mieli ludzki odruch i w tych czasach nie pobierali opłat za to, „że przecież wiąże nas umowa”, byłoby to do przeżycia. Niestety tak nie jest i ta rzeczywistość jest okrutna – stwierdza Młynarczyk.

Qźnia Muzycznych Klimatów istniała w Olsztynie przez osiem lat. W tym czasie odbyły się w niej 1052 koncerty, zarówno w lokalu, jak również w ogródku. Pub organizował również cykliczne wydarzenia, jak Spotkania z Grami Planszowymi czy karaoke. W lokalu nagrano również 14 teledysków. Qźnia była ponadto sponsorem wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kawiarnia na starówce zamknięta. Lokale w Olsztynie padają jak muchy
3 miesięcy temu

[…] – wszystkie mieściły się na starówce w Olsztynie. Na początku maja, po ośmiu latach, działalność zakończyła Qźnia Muzycznych Klimatów. Przez problemy finansowe, spowodowane pandemią koronawirusa, lokal znalazł się pod grubą […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły