Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Inwestycje

Deweloper twierdził, że władze Olsztyna sprzedały działkę niezgodnie z prawem. Jest decyzja sądu

działkę
Fot. Archiwum UM Olsztyn

Chodzi o działkę przy ul. Głowackiego, na której znajduje się nieczynny basen. Warszawski deweloper, który w pierwszym przetargu wylicytował grunty za 21 mln zł, zaskarżył postępowanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Przypomnijmy, przetarg dotyczył dwóch sąsiadujących ze sobą działek przy ul. Głowackiego w Olsztynie, których łączna powierzchnia wynosi prawie 10,6 tys. mkw. Na jednej z nich zlokalizowany jest budynek dawnego Zespołu Krytych Obiektów Sportowych.

Pierwszy przetarg na zakup tego terenu odbył się w lutym tego roku, jednak zwycięzca, inwestor z Warszawy, nie dopełnił wymaganych formalności. To znaczy nie wpłacił całości wylicytowanej kwoty i sprzedaż nie została sfinalizowana. Przedsiębiorca nie tylko zaskarżył postępowanie przetargowe, ale także próbował zablokować kolejne.

Zdaniem warszawskiego dewelopera, brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stanowił rażące naruszenie prawa. “Dopóki nie zostanie uchwalony (…), nie jest możliwe określenie przeznaczenia nieruchomości, co za tym idzie nie można określić obligatoryjnych elementów w wykazie i przetargu. Dlatego kolejne postępowanie przetargowe obarczone jest poważną wadą prawną” – napisano w skardze.

Mimo to miasto przeprowadziło kolejną licytację działki. – Przeprowadziliśmy drugi przetarg, bo nie mieliśmy sobie nic do zarzucenia – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Cała poprzednia procedura odbyła się zgodnie z prawem. Jednak z ostrożności postanowiliśmy wstrzymać się z podpisaniem umowy do czasu wyroku sądu.

WSA: Miasto sprzedało działkę zgodnie z prawem

Druga licytacja odbyła się na początku listopada. Do przetargu stanęło czterech oferentów, a najwyższą cenę zaproponowała spółka Inpro z Gdańska za kwotę 13,1 mln zł.

W czwartek 18 listopada Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wydał z kolei dwa korzystne dla gminy wyroki. Jeden dotyczył przetargu, który odbył się w lutym, natomiast drugi postępowania przeprowadzonego w październiku.

– W obu wyrokach sąd uznał, że gmina Olsztyn dopełniła wszystkich obowiązków i przetargi odbyły się zgodnie z prawem – informuje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.

– Spółka Inpro, która zaproponowała najwyższą cenę w ponownym przetargu, wpłaciła już całą kwotę, a zatem nic już nie stoi na przeszkodzie i w poniedziałek podpiszemy umowę – dodaje Joanna Kiełbowska, wicedyrektorka Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.

Wyroki nie są prawomocne.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY