Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości w Olsztynie i okolicach [PROGRAM]

święto niepodległości
Fot. UG Dywity

Narodowe Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych polskich świąt. 11 listopada będziemy obchodzić 103. rocznicę odzyskania państwowości. W Olsztynie odbędą się m.in. koncerty, warsztaty i wystawy. Rodzinnie, radośnie i z atrakcjami będzie też m.in. w podolsztyńskich Dywitach.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

W tym roku mijają 103 lata, odkąd Polska wróciła na mapy Europy i świata. Instytucje samorządowe, kultury, a także organizacje pozarządowe w wielu miastach i miejscowościach przygotowały z tej okazji wiele wydarzeń. W Święto Niepodległości atrakcji nie zabraknie też w Olsztynie i okolicach.

Święto Niepodległości – program:

Wojewódzkie obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się na pl. Solidarności. O 12:15 kolumny kompanii honorowych i pocztów sztandarowych mają wyruszyć sprzed bazyliki św. Jakuba. Uroczystości przed pomnikiem Wolności Ojczyzny na pl. Solidarności mają się zacząć ok. 12:40. Będą okolicznościowe wystąpienia, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie wieńców. Między 12 a 15 będzie można oglądać sprzęt służb mundurowych, a wojskowi będą częstować grochówką. O 14 w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim (sala nr 52) odbędzie się koncert Orkiestry Wojskowej z Giżycka oraz zostaną wręczone odznaczenia państwowe.

Olsztyn:
* Miejska Biblioteka Publiczna
W filiach MBP odbywać się będą zajęcia plastyczne, lekcje biblioteczne i konkurs.
– filia nr 5 i filia nr 6 – konkurs recytatorski dla czytelników bibliotek [szczegóły oraz regulamin konkursu];
– filia nr 9 – możliwość organizacji lekcji bibliotecznej w placówce edukacyjnej (przedszkola) o tematyce patriotycznej. Więcej informacji: tel. 89 533 20 75, e-mail: [email protected];
– Abecadło – biblioteka zaprasza po zestawy plastyczne do wykonania biało-czerwonych kotylionów. Odbiór osobisty w filii nr 10 (al. Piłsudskiego 16);
– Planeta 11 – o godz. 13 zapraszamy do wysłuchania audycji “Przystanek Planeta” w Radiu UWM FM – 95,9 fm lub online.

* Miejski Ośrodek Kultury
– 12 wystawa “Samochody Pana Mościckiego” (Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały),
wernisaż wystawy zabytkowych i reprezentacyjnych samochodów z okresu międzywojennego. Do Zajezdni trolejbusowej wjadą trzy limuzyny marki Packard, pochodzące z lat 1928-1931 oraz Buick z 1928 roku. Do tego kilka amerykańskich motocykli, które w okresie II Rzeczpospolitej również były użytkowane na polskich drogach;
– g. 17: koncert “Pieśni dla Niepodległej” (Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3),
Zespół Wokalny “Moderato” w repertuarze polskich pieśni żołnierskich i biesiadnych.

* Olsztyński Teatr Lalek
– g. 19: spektakl “Lot” (ul. Głowackiego 17; inne terminy w tym tygodniu to 13 i 14 listopada),
spektakl inspirowany jest życiorysem Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety zamordowanej w Katyniu. Monodram oparty jest na narracji plastycznej, w której wykorzystane zostały m. in. lalki hybrydowe.

* IV Olsztyński Bieg Niepodległości
– start g. 10 na terenie Centrum Rekreacyjno Sportowego Ukiel.
Około 550 biegaczy wystartuje na dwóch dystansach: 5 i 10 km. Trasa będzie wieść terenem CRS Ukiel oraz ul. Sielską od Zatoki Miłej do ul. Schumana i dalej do Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. [Facebook wydarzenia]

* regaty z okazji Dnia Niepodległości
– start g. 11:11, przystań Warmia, ul. Żeglarska 6.
Przystań Warmia i Yacht Klub Polski Olsztyn organizują regaty w klasach DZ i Open. [Facebook wydarzenia]

Dywity:
Wspólne śpiewanie hymnu o godz. 11:11, wystrzał z armaty, rekonstruktorzy i szpital polowy z I wojny światowej, bębniarze, pamiątkowe medale i biało-czerwone koszulki dla pierwszych 500 osób, układanie 100-metrowej flagi Polski, występ przedszkolaków, poczęstunek, kąpiel w Jeziorze Dywickim z Morsami Dywity – tak w skrócie będzie wyglądał Gminny Bieg Niepodległości wokół Jeziora Dywickiego, który odbędzie się 11 listopada.

Dodatkowo 10 i 11 listopada od godz. 17 nad Jeziorem Dywickim będzie można podziwiać biało-czerwoną iluminację i posłuchać patriotycznych piosenek. Bieg startuje o godz. 11:30. Można się jeszcze zapisać w Biurze Zawodów (od godz. 9:15). Jest jeszcze ponad 150 miejsc! Wpisowe 30 zł.  
 
TERMIN I MIEJSCE: 11.11.2021r. (czwartek)
• Biuro Imprezy oraz start i meta – na zmodernizowanej plaży za ośrodkiem zdrowia w Dywitach – czynne od godz. 09:15 do 11:15 (zapisywanie się, odbiór pakietów startowych itp.)
• godz. 11:00 – uroczyste otwarcie imprezy – wójt Daniel Zadworny
• godz. 11:05-11:10 – układanie przez uczestników 100-metrowej flagi Polski
• godz. 11:11 – wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego.
• godz. 11:15-11:25 – rozgrzewka prowadzona przez Akademię Zdrowego Stylu Życia URUZ Dywity
• start MARSZU I BIEGU o godzinie 11:30 – sygnał do startu daje wystrzał z armaty
• godz. 12:15 – występ artystyczny przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Slupach
• godz. 12:30 – kąpiel w Jeziorze Dywickim z grupą Morsy Dywity (odśpiewanie hymnu w jeziorze)
• Zakończenie ok. 13:30-14:00
 
Dodatkowo podczas trwania imprezy:
– obecni będą rekonstruktorzy w mundurach z okresu I wojny światowej, którzy poprowadzą musztrę dla dzieci, a lekarz polowy będzie kwalifikował kandydatów, czy nadają się do biegu,
– funkcjonować będzie szpital polowy z okresu I wojny światowej z oryginalnymi narzędziami i sprzętem lekarskim jaki był wówczas używany na polach bitew
– strefa animacyjna – GOK Dywity – układanie przez uczestników najdłuższej, 100-metrowej flagi biało-czerwonej, warsztaty robienia kotylionów, zdjęcia w biało-czerwonej ramce i tablica wyznań miłosnych dla Polski
– strefa gastronomiczna – gorąca biało-czerwona zupa pomidorowa dla wszystkich uczestników wydarzenia plus pączki (500 porcji zupy plus 500 pączków).
 
Dodatkowo 10 i 11 listopada od godz. 17:00 nad Jeziorem Dywickim będzie można podziwiać biało-czerwona iluminację i posłuchać patriotycznych piosenek.
 
Organizatorem wydarzenia jest Gmina Dywity, a wydarzenie wspierają: Bujalski Sp z o o – strategiczny mecenas kultury i sportu w Gminie Dywity, Arbet Investment Group, STE Capital, CS Bud Dywity, Drukarnia Spręcograf, LZS Dywity, Gok Dywity, OSP z terenu Gminy Dywity, Morsy Dywity, Akademia Zdrowego Stylu Życia URUZ i Sołectwo Dywity.
Możliwe utrudnienia w ruchu

W Olsztynie należy spodziewać się utrudnień w ruchu. W godzinach od 10 do 14 z powodu biegu wyłączona z ruchu zostanie północna strona ul. Sielskiej. Autobusy linii nr 107 kursować będą przez ul. Szarych Szeregów, bez pominięcia przystanków, przystanek “Plaża Miejska” w kierunku Dajtek dla linii nr 107 i 113 będzie funkcjonował w zmienionej lokalizacji (na pasie dzielącym jezdnie).

Z kolei w godzinach od 12:15 do 12:40 ulicami Staszica, Pieniężnego, al. Piłsudskiego, ul. Kopernika, Mickiewicza i Głowackiego do pl. Solidarności przejdzie marsz. W tym czasie tramwaje linii nr 1 mogą zostać czasowo skierowane do krańca “Dworzec Główny” bez obsługi przystanków “Centrum” i “Wysoka Brama”.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY