Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Środowisko

Przez tramwaje wycięto 1300 drzew. Teraz władze Olsztyna chcą posadzić nowe i szukają wykonawcy

drzew
Fot. Emil Marecki

W Olsztynie przybędzie kilka tysięcy drzew. To rekompensata za ubiegłoroczną wielką wycinkę pod budowę drugiej linii tramwajowej. Niewątpliwie to dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy ubolewali, że miasto zrobiło się “gołe”. Urzędnicy szukają teraz wykonawcy nowych nasadzeń.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Na początku ubiegłego roku, w związku z rozbudową linii tramwajowej, ścięto w Olsztynie ponad 1300 drzew. Wielu mieszkańców było oburzonych, nie obeszło się także bez krytyki pod adresem władz miasta za tę decyzję. W efekcie powstał też założony przez grupę społeczników Zielony Olsztyn.

Jego przedstawiciele złożyli do prezydenta petycję, która miała na celu ochronę zieleni. Podpisało ją ponad 2000 osób. Dzięki staraniom Zielonego Olsztyna odbyły się nawet konsultacje społeczne, dotyczące gospodarowania miejską zielenią.

Przypomnijmy też, że władze Olsztyna szybko poinformowały o rekompensatach, ale początkowo była mowa jedynie o 205 drzewach, które miały pojawić się w zamian za te, które zimą ubiegłego roku poszły pod topór. Ratuszowi urzędnicy wystąpili jednak o dofinansowanie na posadzenie znacznie większej liczby drzew i zgodę wyraziła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Tym samym w Olsztynie przybędzie ich więcej – w sumie około 2800.

Dodajmy też, że 800 nowych nasadzeń urzędnicy zlecili już wcześniej wykonawcy rozbudowy tramwajowej infrastruktury jako zagospodarowanie pasa drogowego. Kolejnych 200 nasadzeń kompensacyjnych było natomiast elementem samego projektu tramwajowego.

Jakie drzewa i gdzie pojawią się w Olsztynie?

Ogłoszony właśnie przez władze miasta przetarg dotyczy z kolei posadzenia 1835 nowych drzew (będą to głównie klony, lipy, dęby i drzewa owocowe), a także 1470 krzewów, 6536 bylin i prawie 33 tys. kwiatów cebulowych. Ratuszowi urzędnicy podkreślają, że wszystkie sadzonki drzew muszą mieścić się w określonych parametrach, np. obwód pnia nie może być mniejszy niż 16-18 cm, a część niektórych drzew ma mieć wysokość co najmniej 3 metrów.

– Od wykonawcy oczekujemy, że w pierwszej kolejności nowe drzewa będą sadzone wzdłuż al. Piłsudskiego i w obrębie Śródmieścia – mówi Justyna Sarna-Pezowicz, dyrektorka Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta.

Drzewa pojawią się na terenie dziewięciu olsztyńskich osiedli. Najwięcej nowej zieleni pojawi się na Jarotach (497 drzew), os. Kormoran (443), Nagórkach (332) i w Śródmieściu (304).

Oferty można składać do 3 lutego. Od dnia zawarcia umowy wykonawca będzie miał 18 miesięcy na realizację zadania. Władze miasta oczekują, że w pół roku zwycięska firma zrealizuje minimum 20 proc. prac, a w ciągu roku – połowę. Ponadto wykonawca będzie miał obowiązek przygotować teren pod nasadzenia czy pielęgnować rośliny podczas trwania umowy.

Urszula Kapecka

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY