Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Budżet Olsztyna

Znamy projekt budżetu Olsztyna 2022. Deficyt ogromny, nowych inwestycji niewiele

projekt budżetu
Fot. Mateusz Przyborowski

Władze Olsztyna przedstawiły projekt budżetu miasta na 2022 rok. Według planu, dochody wyniosą prawie półtora miliarda złotych. Niestety, deficyt zaplanowano na przeszło 165 mln zł. Nowych inwestycji również nie ma za dużo.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Władze miasta zakładają, że w 2022 roku dochody Olsztyna wyniosą ponad 1,45 mld zł. Wydatki z kolei pochłoną około 1,6 mld zł. To niestety oznacza, że przyszłoroczny deficyt budżetowy osiągnie około 161,5 mln zł. I będzie wyższy niż w 2021 roku (zaplanowano około 100 mln zł).

Przyszły rok dla Olsztyna oznacza również znaczny spadek przychodów. Różnica wyniesie ponad 50 mln zł i jest to skutek zmian sposobu prognozowania dochodów z tytułu udziałów we wpływach z podatków PIT i CIT.

Przyszłoroczne wydatki są zbliżone do tegorocznych, więc o rozwoju miasta nie ma niestety mowy. Jeśli chodzi o inwestycje, 2022 rok to przede wszystkim kontynuacja tych rozpoczętych: budowa nowej linii tramwajowej z Pieczewa do centrum czy modernizacja hali Urania.

To będzie trudny budżet

Z nowszych inwestycji – władze miasta chcą w końcu zagospodarować teren wykopalisk przy Wysokiej Bramie. Plany są takie, aby zrobić to przy okazji budowy nowej krańcówki dla tramwajów. Na to zadanie ratusz potrzebuje jednak środków zewnętrznych. Czy uda się pozyskać fundusze, czas pokaże.

Na programy, projekty i zadania inwestycyjne w przyszłym roku zaplanowano nieco ponad 17,7 mln zł. Z tego 2,2 mln trafi na informatyzację gminy Olsztyn, natomiast 3,5 mln zł na przebudowę części pomieszczeń SP 12 przy ul. Turowskiego na potrzeby przedszkola.

Po 1 mln zł przeznaczono na modernizację sieci kanalizacji deszczowej przy SP 3 i wykup gruntów pod inwestycje drogowe. Zaplanowano też 400 tys. zł na zakup samochodów dla wydziału utrzymania zieleni ZDZiT-u. Ponad 6 mln zł wyniesie z kolei realizacja zwycięskich projektów olsztyńskiego budżetu obywatelskiego.

Projekt budżetu Olsztyna na 2022 rok trafi na sesję Rady Miasta w grudniu. Z całym dokumentem można zapoznać się TUTAJ.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ala
1 miesiąc temu

6 mln trafi dla OBO. I znowu zbudują taki bubel jak kawałek ścieżki rowerowej przy ul. Iwaszkiewicza?

Mariola
1 miesiąc temu
Reply to  ala

Pani Alu trzeba głosować a nie być biernym i mieć pretensje owszystko……

Na olsztyńskiej starówce powstanie kasyno?
1 miesiąc temu

[…] Sesję zaplanowano na środę 15 grudnia. Obrady odbędą się zdalnie, a najważniejszym dokumentem, nad którym pochylą się miejscy radni, będzie projekt budżetu Olsztyna na 2022 rok. […]

Budżet województwa warmińsko-mazurskiego na 2022 rok przyjęty
29 dni temu

[…] Zobacz również: Projekt budżetu Olsztyna 2022. Deficyt ogromny, nowych inwestycji niewiele […]

POLECAMY