Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Wspomnienie

Zmarł olsztyński poeta Stefan Połom. “Artysta czystej wody”

stefan połom
Fot. Janusz Połom

W nocy ze środy na czwartek zmarł olsztyński poeta Stefan Połom. Za tydzień artysta skończyłby 83 lata. Od kilku lat przebywał w domu pomocy społecznej w Rożnowie, gdzie trafił po udarze.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

O śmierci Stefana Połoma w czwartek rano poinformował na Facebooku dziennikarz Marek Książek. “Dziś w nocy, w Domu nad Doliną w Różnowie, tydzień przed swoimi 83. urodzinami, zmarł Stefan Połom, Poeta, Artysta czystej wody, filozof, człowiek wielkiego serca, życzliwy wszystkim ludziom. Żegnaj, Przyjacielu!”.

Stefan Połom: Artysta czystej wody

Marek Książek jest autorem wydanej w grudniu 2020 roku książki “Artyści czystej wody. Opowieść o braciach Połomach”. To reportażowa biografia znanych nie tylko twórców: poety Stefana Połoma i jego młodszego brata Janusza, absolwenta łódzkiej Filmówki, fotografika, profesora sztuki filmowej i wykładowcy na UWM w Olsztynie. Janusz Połom zmarł pod koniec października ubiegłego roku, tydzień po swoich 70. urodzinach.

Stefan Połom urodził się 10 grudnia 1938 roku w Toruniu. Już podczas studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika interesował się poezją. Pierwszy tomik “Przymierze obłoków” wydał w 1963 roku. Ostatni, “W pamięć zanurzony”, w 2018 roku z okazji swojego jubileuszu 80-lecia.

Po powrocie z Torunia podjął pracę w Redakcji Literackiej Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie. Na antenę olsztyńskiego radia zaprosił m.in. Tadeusza Różewicza i wielu innych znanych i cenionych polskich poetów. W latach 60., 70. i 80. był jednym z najbardziej znanych i cenionych literatów w Polsce kojarzonych z Olsztynem.

Należał do Związku Literatów Polskich. Stefan Połom był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Wśród nich są m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1999), odznaka honorowa zasłużony dla Kultury Polskiej (2008), Nagroda Prezydenta Olsztyna (2004) i odznaka Zasłużony dla Warmii i Mazur (1972).

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY