Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Środowisko

Naukowcy walczą z inwazyjną rośliną, żyjącą w dwóch olsztyńskich jeziorach

inwazyjną rośliną
Jezioro Długie w Olsztynie Fot. Mateusz Przyborowski

W Olsztynie trwają prace związane z usuwaniem moczarki delikatnej. Zadanie odbywa się przy okazji projektu realizowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Zdaniem naukowców moczarka jest inwazyjną rośliną, groźną również dla środowiska.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Jednym z celów projektu jest dostarczenie wiedzy na temat najbardziej efektywnych ekologicznie i ekonomicznie metod zwalczania inwazyjnych gatunków obcych w Polsce. Ich stosowanie ma przyczynić się do negatywnego wpływu tych gatunków na środowisko naturalne, gospodarkę, a nawet zdrowie człowieka.

Tym razem chodzi o moczarkę delikatną – roślinę wodną z Ameryki Północnej, która rozprzestrzeniła się również w Polsce, między innymi w Olsztynie. W Polsce odnaleziona została po raz pierwszy na początku lat 90. XX wieku w starorzeczu Biebrzy koło Goniądza. Cztery lata temu roślina trafiła na unijną czarną listę gatunków inwazyjnych. W Norwegii i Islandii zabroniony jest ponadto jej import i rozprzestrzenianie.

Prace związane z usuwaniem rośliny z olsztyńskich jezior Długiego i Kortowskiego będą polegały na ręcznej eliminacji roślin – metodą nurkową i poprzez koszenie oraz zastosowaniu barier bentosowych. Prace powinny zakończyć się do końca października.

Naukowcy: moczarka delikatna jest inwazyjną rośliną

– Opracowane metody zakładają dostosowanie ich w taki sposób, aby nie prowadziły do degradacji środowiska naturalnego, a właśnie poprawy jego stanu poprzez eliminację gatunków obcych inwazyjnych. Wszelkie działania wykonywane będą przez wykwalifikowany zespół ekspercki, mając na uwadze wysoką wartość środowiska naturalnego – czytamy w opisie projektu.

Moczarka delikatna Elodea nuttallii jest, jak mówią naukowcy, inwazyjną rośliną rośliną wodną. Należy do zanurzonych makrofitów posiadających duże zdolności adaptacyjne oraz regeneracyjne. Występuje w wodach słodkich, głównie jeziorach lub wolno płynących rzekach, gdzie może zdominować pozostałe rośliny wodne. Moczarka osiąga do jednego metra długości i zakorzenia się w dnie zbiornika wodnego

Projekt prowadzony jest na terenie całego kraju i zakłada opracowanie metod zwalczania trzech inwazyjnych gatunków roślin wodnych, dodatkowo: azolla drobna Azolla filiculoides i kabomba karolińska Cabomba caroliniana. Projekt jest dofinansowany z budżetu unijnego w kwocie 17 mln zł.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY