Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Środowisko

Butelkomaty w Olsztynie. Urzędnicy podwyższyli stawkę za oddaną butelkę lub puszkę

butelkomaty w olsztynie
Fot. UM w Olsztynie

Butelkomaty, które stoją w dwóch sklepach w Olsztynie, cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Teraz urzędnicy zdecydowali się podwyższyć stawkę za każde oddane opakowanie.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Dwa butelkomaty pojawiły się w Olsztynie pod koniec sierpnia. To jeden ze zwycięskich projektów minionej edycji budżetu obywatelskiego. Okazuje się, że automaty do odbioru butelek PET i aluminiowych puszek cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców.

Urządzenia ustawiono w dwóch sklepach sieci PSS Społem na osiedlu Pojezierze. Uruchomiono je tuż przed wakacjami, a teraz urzędnicy podsumowali nieco ponad dwa miesiące ich funkcjonowania.

Butelkomaty w Olsztynie to strzał w dziesiątkę

Do końca sierpnia do obu automatów – przy alei Piłsudskiego (sklep Malwa) oraz przy ulicy Kołobrzeskiej (Kalina) trafiło łącznie niemal 40 200 opakowań. Osoby, które włożyły do ekomatów butelki i puszki, odebrały w sklepach Społem bonusy o łącznej wartości prawie 1500 zł.

– Liczymy, że zainteresowanie tymi automatami będzie jeszcze większe – mówi Zdzisław Zdanowski, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Olsztynie. – Aby olsztynianie jeszcze chętniej zostawiali w nich butelki i puszki, zdecydowaliśmy u podwyższeniu stawki za każde opakowanie. Od września bonus wynosi 25 groszy zamiast dotychczasowych pięciu – dodaje.

Olsztyńskie butelkomaty przyjmują butelki PET o pojemności od 0,2 do 2,5 litra. Natomiast maksymalna pojemność aluminiowej puszki, jaką można włożyć do urządzenia, to pół litra.

Co ważne, puszki i plastikowe butelki nie mogą być zgniecione oraz muszą mieć etykiety z czytelnym, polskim kodem kreskowym. Ponadto urządzenia są wyposażone w zgniatarkę – wystarczy więc postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie (zobacz regulamin).

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nika
4 miesięcy temu

Takie automaty powinny stać we wszystkich większych sklepach!

Ekomaty w Olsztynie. Stawka za opakowanie mocno w dół
3 miesięcy temu

[…] To znacznie więcej niż przez całe wakacje. Łącznie mieszkańcy wrzucili do ekomatów niemal 95 tys. opakowań i dzięki temu skorzystali w sklepach z bonusu równego 12,3 tys. zł. Na początku września urzędnicy zdecydowali o podniesieniu stawki za oddane opakowanie. […]

POLECAMY