Connect with us

Witaj, czego szukasz?

środa, 26 stycznia 2022. Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa

Reklama AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn

Prawo

2,5 tys. zł za 2,5 promila. Ten rowerzysta następnym razem pomyśli dwa razy

rowerzysta
Fot. KWP Olsztyn/Twitter

Od nowego roku kary dla pijanych rowerzystów są dotkliwsze, ale nie do wszystkich one przemawiają. Pewien 56-letni rowerzysta jechał po zmroku swoim jednośladem bez włączonych świateł. W dodatku był kompletnie pijany.

Subskrybuj Ukiel Magazine na Google News

Mimo licznych apeli policjantów o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności na drogach, w dalszym ciągu zdarzają się osoby, decydujące się prowadzić samochód albo rower po pijanemu lub mając aktywny zakaz kierowania pojazdami. Tak też stało się minionej doby. W ręce policjantów wpadł kierowca osobówki i rowerzysta. Obu łączyło jedno: byli pijani.

We wtorek 11 stycznia, kilka minut po godz. 19, policjanci wydziału kryminalnego postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierowcę hondy. Mężczyzna, pomimo użytych przez mundurowych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, nie zatrzymał się, a wręcz zaczął uciekać.

Po kilku minutach pościgu policjanci odnaleźli samochód na jednej z posesji w gminie Iława. Bardzo szybko okazało się również, że hondą kierował 25-latek.

Kierowca i rowerzysta byli pijani

– Policjanci wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach i sprawdzili jego stan trzeźwości. Mundurowi ustalili, że mieszkaniec gminy Iława kierował samochodem, mając prawie 1,8 promila alkoholu w organizmie i aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami – mówi Joanna Kwiatkowska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Iławie.

Funkcjonariusze nie mieli innego wyjścia – zatrzymali mężczyznę i osadzili go w policyjnej celi.

Z kolei w gminie Susz policjanci zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Mężczyzna jechał jednośladem bez włączonego oświetlenia, a było już ciemno. W trakcie prowadzonych przez funkcjonariuszy czynności okazało się, że nie było to jedyne przewinienie 53-latka.

Rowerzysta miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu, a policjanci ukarali go mandatem w wysokości 2500 zł. Dodajmy, że taką samą karę kilka dni temu dostał też inny rowerzysta z Pisza. Zatrzymany przez policjantów do kontroli 42-latek miał ponad promil alkoholu w organizmie.

Kary dla pijaków zaostrzone

Wraz z początkiem 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator, zwiększający kwoty mandatów za określone wykroczenia drogowe. Zgodnie z nowelizacją, za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila, grozi mandat w wysokości 1000 zł.

Kiedy jednak rowerzysta jest nietrzeźwy, czyli poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila, wysokość mandatu wzrasta do 2500 zł. Warto o tym pamiętać.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

POLECAMY