Co prawda tramwaje zdominowały punkt ostatniej sesji Rady Miasta, dotyczący oceny stanu realizacji inwestycji miejskich. Jednak oprócz tureckiej Panoramy i budowy nowego torowiska są jeszcze inne inwestycje, o których warto wspomnieć.
Jednym z punktów środowej sesji Rady Miasta była ocena stanu realizacji inwestycji miejskich. W tym roku wydatki majątkowe miasta wynoszą 343 mln zł. Najwięcej pieniędzy pochłonie oczywiście inwestycja tramwajowa. Są jednak inne, trochę mniejsze inwestycje, o których nie jest zbyt głośno. A z punktu widzenia mieszkańców są istotne.
Jakie inwestycje realizuje miasto?
Mirosław Jabłoński, wicedyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, poinformował:
— W 2020 roku mieliśmy do zrealizowania, m.in. przy okazji OBO, rozbudowę skateparku nad jeziorem Ukiel. Niestety, procedurę mogliśmy rozpocząć później niż zakładano, ponieważ przerwano możliwości kontynuacji OBO. W Polsce powstało 300 takich inwestycji, nam się niestety nie udało. Przenieśliśmy więc te środki (500 tys. zł – red.) i w tym roku ogłosiliśmy postępowanie. Oferent zaproponował jednak zbyt wysoką cenę. We wtorek 30 marca ogłosiliśmy drugi przetarg, licząc na to, że uda się wybrać wykonawcę.
OSiR wykonał też renowację boiska przy ul. Jeziornej, ale nie w pełnym zakresie. Od niektórych elementów trzeba było odstąpić, m.in. ze względu na zapisy planu zagospodarowania przestrzennego. Zamiast piłkochwytów stałych zainstalowano na przykład ruchome.
– Zgodnie z planem zagospodarowania nie można tam stawiać ogrodzenia, więc jest niski piłkochwyt i otwarta brama. Kupiliśmy również matę do rolkowiska. Urania będzie modernizowana, więc złożyliśmy rolkowisko i szukamy możliwości przeniesienia go do szkół. Na razie te próby się nie powiodły – powiedział Jabłoński.
ZDZiT też planuje inwestycje
Z kolei Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu planuje wybudować nowy punkt sprzedaży biletów w centrum – przy CH Aura. Jak mówił dyrektor olsztyńskiego ZDZiT-u Marcin Szwarc, ma go zastąpić bardziej nowoczesne rozwiązanie.
– Zamierzamy też połączyć drogi rowerowe na pl. Bema, ogrodzić plac zabaw na ul. Zamenhofa, a także doświetlić przejścia dla pieszych poza skrzyżowaniami – wyliczał Marcin Szwarc.
I dodał: – Kilka pozostałych zadań to m.in. zakup parkomatów. Ponadto wykonujemy 20 zadań związanych z budżetem obywatelskim i w przypadku każdego z tych zadań jesteśmy po kontakcie z pomysłodawcami i radami osiedli. Część dokumentacji jest w trakcie przygotowania. Nie widać zagrożenia dla tych projektów.
PISALIŚMY RÓWNIEŻ: