8 C
Olsztyn
czwartek, 19 maja, 2022
- Reklama -spot_img

Nie żyje Zbigniew Ludwichowski. Wybitny trener i wychowawca wielu olsztyńskich lekkoatletów

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

W nocy z wtorku na środę zmarł Zbigniew Ludwichowski. Był działaczem sportowym, a przede wszystkim trenerem wielu pokoleń olsztyńskich lekkoatletów. Miał 71 lat.

To bardzo smutna wiadomość nie tylko w świecie olsztyńskiego sportu. Zbigniew Ludwichowski był cenionym specjalistą od szkolenia biegaczy. W swojej wieloletniej karierze trenował zawodników biegających na różnych dystansach. Szkolił sprinterów i długodystansowców, był również trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Zbigniew Ludwichowski urodził się 24 września 1950 roku w Rumi w województwie pomorskim. W rodzinnym mieście rozpoczął też przygodę z lekkoatletyką. Specjalizował się na dystansach 400 i 800 metrów.

Zbigniew Ludwichowski wychował sportowo wiele pokoleń

Po ukończeniu gdańskiej AWF przeniósł się do Olsztyna, gdzie od 1973 roku rozpoczął pracę z młodzieżą w klubie Gwardia. Później, po likwidacji sekcji lekkoatletycznej Gwardii, Zbigniew Ludwichowski przeniósł się do AZS-u UWM Olsztyn, z którym związany był do końca życia.

W latach 70 doprowadził do licznych sukcesów międzynarodowych swoją żonę Bronisławę, dwukrotną medalistkę mistrzostw świata w biegach przełajowych (Rabat 1975). Pod jego okiem formę szlifowała też Wanda Panfil – dwukrotna olimpijka i jedyna polska mistrzyni świata w maratonie (Tokio 1991). W ostatniej dekadzie trener przyczynił się do medali mistrzostw świata U20 oraz Europy U23 sprintera Karola Zalewskiego.

Był mocno zaangażowany w życie lekkoatletyczne naszego regionu. Wspierał władze okręgowego związku lekkiej atletyki, był moderatorem sportu i organizatorem licznych wydarzeń sportowych. 

Za pracę szkoleniową był wielokrotnie nagradzany przez władze samorządowe i lokalne media. W 1979 roku odebrał srebrną, a w 1986 złotą honorową odznakę Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Źródło: PZLA


PISALIŚMY RÓWNIEŻ:

Więcej artykułów

3 KOMENTARZE

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lech
1 rok temu

W ostatnich miesiącach to kolejna wielka strata nie tylko naszego regionalnego sportu. Oby się skończyły te nieszczęścia…

Zmarł Zenon Rydziński, twórca olsztyńskich zapasów
8 miesięcy temu

[…] wtorek w wieku 92 lat zmarł Zenon Rydziński, działacz sportowy, trener i wychowawca kilku pokoleń olsztyńskich zapaśników […]

Olsztyn. Za nami I Memoriał Zbigniewa Ludwichowskiego
8 miesięcy temu

[…] Zbigniew Ludwichowski zmarł 17 marca w wieku 71 lat. Był cenionym specjalistą od szkolenia biegaczy. W swojej wieloletniej karierze trenował zawodników biegających na różnych dystansach. Szkolił sprinterów i długodystansowców, był również trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły