19 C
Olsztyn
czwartek, 19 maja, 2022
- Reklama -spot_img

Rugby Team Olsztyn: Kacper Górzyński na zgrupowaniu kadry i ważny sparing z Legią Warszawa

Musisz przeczytać

Działacze i zawodnicy Rugby Team Olsztyn nie mają wątpliwości: to początek powrotu prawdziwego rugby w mieście. W piątek wieczorem olsztyński zespół zagra sparing z Legią Warszawa w odmianie 15-osobowej. Kacper Górzyński z kolei zaliczył kolejne szlify na zgrupowaniu kadry narodowej.

Akademia Młyna to cykliczne zgrupowania najlepszych młodych rugbystów z formacji młyna. Akcję, która na początku lutego odbyła się w Spale, zorganizował Polski Związek Rugby. Powołanie na zgrupowanie kadry otrzymał Kacper Górzyński, zawodnik Rugby Team Olsztyn. Co ważne, już po raz drugi w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Kacper gra w rugby od trzech lat

Kacper skończy w sierpniu 19 lat. Pochodzi z okolic Pasymia. W Pasymiu ukończył gimnazjum, teraz uczy się w liceum ogólnokształcącym Żak w Olsztynie. W przeszłości trenował piłkę ręczną, ale od trzech lat gra w rugby. Na treningi namówił go szwagier. Na pierwszych zajęciach tylko się przyglądał, na drugich był już na boisku. Od sierpnia 2020 Kacper trenuje też w odmianie 15-osobowej.

Na czym szkoleniowcy skupili się na ostatnim zgrupowaniu, w którym uczestniczył młdy rugbysta? – Zajęcia polegały m.in. na tym, jak się ustawić w młynie, żeby czuć się bezpiecznie i komfortowo – opowiada Kacper Górzyński.

Dodajmy tylko, że zgrupowanie przebiegało pod kierownictwem szefa wyszkolenia i członka zarządu PZR – Jacka Zalejarza. Treningi natomiast przeprowadzili doświadczeni trenerzy: Kamil Bobryk, który przyleciał z Francji, a także Stanisław Więciorek, Krzysztof Krzewicki, Petrus Vorster i Przemysław Szyburski.

Czy powołanie do kadry to duże wyróżnienie? – Uważam, że jest to wyróżnienie dla całej naszej drużyny. Gdyby nie trenerzy i koledzy z boiska, nie byłoby tych zgrupowań i nie miałbym z kim trenować – odpowiada Kacper, który w Rugby Team Olsztyn gra na pierwszej linii, bo występuje na filarze młyna.

Wieczorny sparing z Legią Warszawa

Jak już informowaliśmy, seniorska drużyna Rugby Team Olsztyn chce wystąpić w tym roku w II lidze. Plany są ambitne, bo zespół występuje obecnie w składzie 7-osobowym, a teraz chce spróbować swoich sił w odmianie 15-osobowej. To marzenie sporo jednak kosztuje, dlatego drużyna szuka sponsorów.

Działacze, zawodnicy i sympatycy RTO sami też robią dużo, aby rugby ponownie zagościło w Olsztynie. Wspólny projekt klubu, AZS UWM Olsztyn Lakers i KKP Stomilanki Olsztyn znalazł się w gronie czterech zwycięskich projektów miejskich, które zwyciężyły w olsztyńskim budżecie obywatelskim w 2018 roku. Projekt dotyczył budowy ogrodzenia stadionu z bramą wjazdową i przyłącza elektrycznego.

Pomysłów jest jednak więcej, a budowa ogrodzenia była tylko jednym z pierwszych etapów. Dzięki kolejnej edycji OBO powstanie trybuna na 450 miejsc wraz z boksem na biuro zawodów. Plany na ten rok to także zagospodarowanie terenu dookoła stadionu. Ma powstać park pomiędzy stadionem a Łyną. Za kilka lat ma to być olimpijski stadion rugby.

Przed olsztyńskimi rugbystami czeka natomiast spore wyzwanie. W piątek 27 lutego Rugby Team Olsztyn zmierzy się w sparingu z Legią Warszawa. Początek spotkania o godz. 21.

– To będzie pierwszy kontakt naszych zawodników z profesjonalną odmianą 15-osobową. Można więc powiedzieć, że nasze marzenia i plany powoli stają się rzeczywistością – mówi Marcin Fijałkowski, prezes klubu.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lech
1 rok temu

Super materiał! Gratuluję. O takich wspaniałych, a nie jak inni mówią “niszowych” sportach i ich orędownikach należy pisać jak najwięcej. Ta rozmowa temu służy.

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły