18 C
Olsztyn
sobota, 25 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Planeta 11 zaprasza w niedzielę na dyktando online!

Musisz przeczytać

Olsztyńska biblioteka Planeta 11 już po raz czternasty organizuje miejskie dyktando. Tegoroczna edycja będzie jednak inna, bo odbędzie się online. Swoją wiedzę mogą natomiast sprawdzić dorośli i dzieci.

W najbliższą niedzielę 21 lutego będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Olsztyńska biblioteka Planeta 11 jak co roku przygotowała z tej okazji dyktando. Poprzednich trzynaście edycji odbyło się w siedzibie biblioteki, tegoroczna będzie wyglądać nieco inaczej.

Planeta 11 zaprasza na dyktando

Sytuacja pandemiczna nie sprzyja dużym zgromadzeniom ludzkim, ale bibliotekarze nie chcieli rezygnować z organizacji swojego wydarzenia. Tegoroczna formuła odbędzie się więc w trybie online.

Ci, którzy chcą się zmierzyć z językiem polskim, muszą zajrzeć w niedzielę na stronę internetową olsztyńskiej biblioteki multimedialnej (>TUTAJ). – W niedzielę o godz. 12 opublikujemy na stronie dwa filmy z dyktandami – dla dorosłych i dla dzieci, czytanymi przez lektorów – tłumaczy Jacek Smółka, kierownik Planety 11.

Dyktando dla dorosłych przeczyta Aleksandra Kolan z Teatru im. Stefana Jaracza, dyktando dziecięce zaś, po raz kolejny, Iwona Bogdan – mistrzyni dobrych obyczajów. Po napisaniu każdy będzie mógł sprawdzić swój poziom, porównując własne dyktando z poprawnym zapisem tekstu, który bibliotekarze zamieszczą na stronie w poniedziałek 22 lutego.

Bibliotekarze przygotowali niespodzianki

Tematyka tegorocznych ortograficznych zmagań jest oczywiście owiana tajemnicą. Patrząc jednak na poprzednie edycje, można być pewnym, że łatwo nie będzie. W tym roku nie przewidziano też nagród dla mistrzów słowa pisanego, ale bibliotekarze przygotowali minikonkursy z drobnymi uczestnikami.

Dyktando Planety 11 to już olsztyńska tradycja. W szranki z ortograficznymi błędami co roku staje kilkudziesięciu śmiałków – tych młodszych i tych trochę starszych. Również co roku teksty są najeżone dziesiątkami pułapek.

Niekwestionowanym liderem wśród dorosłych uczestników olsztyńskiego dyktanda jest natomiast Arkadiusz Kleniewski z – trudnej skądinąd do wypowiedzenia i napisania – Dzierzążni na Mazowszu, który wygrał dyktando trzy razy z rzędu.


PISALIŚMY RÓWNIEŻ:

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły