24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Biblioteka na olsztyńskim Zatorzu już po remoncie

Musisz przeczytać

Filia nr 12, czyli biblioteka publiczna przy ulicy Wrocławskiej na olsztyńskim Zatorzu, doczekała się generalnego remontu. Było to możliwe dzięki zwycięstwie w budżecie obywatelskim.

To jedyna taka placówka za torami w Olsztynie. Co więcej, biblioteka przy ul. Wrocławskiej na olsztyńskim Zatorzu działa już od 40 lat. Ma rzeszę oddanych czytelników, którzy nie mogli doczekać się ponownego jej otwarcia.

– W ostatnim czasie dostawaliśmy mnóstwo pytań od naszych wiernych gości – przyznaje Waldemar Goncerzewicz, kierownik filii nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. – Ogromnie się cieszę, że teraz będziemy mogli gościć czytelników w tak dobrych warunkach.

Biblioteka olsztyńskim Zatorzu przeszła gruntowny remont

A te od dawna nie były najlepsze. Kapitalnego remontu nie było tam od ponad 20 lat, kończyło się jedynie na drobnych naprawach. Przeciekający dach, powodujący niszczenie księgozbioru i zagrzybianie pomieszczeń, również wymagał gruntownej naprawy.

Nieciekawie było też przed wejściem do biblioteki. Chodnik, pełen dziur i nierówności, utrudniał dotarcie starszym i niepełnosprawnym czytelnikom. Wszystko się jednak zmieniło, gdy projekt “Biblioteka XXI wieku – jedyna na całym Zatorzu” znalazł się na liście budżetu obywatelskiego 2019/2020.

Siedziba biblioteki przeszła generalny remont, bo osiedlowy projekt zdobył prawie 2400 punktów. I zmieniło się praktycznie wszystko. Nowe są podłogi, ściany, regały i sufit. Odpowiednio zabezpieczono również dach budynku, a elewacja została wyremontowana. Poza tym wymieniono instalacje: elektryczną i teleinformatyczną. Dzięki wszystkim tym pracom bibliotekarze lepiej mogą teraz chronić zbiory, pracują też w bardziej komfortowych warunkach.

Biblioteka na olsztyńskim Zatorzu otrzymała również nowy sprzęt komputerowy do obsługi klientów i telewizor, który pomoże w prowadzeniu zajęć dla dzieci. W placówce znajdują się ponadto nowe meble – poza regałami są to m.in. szafy, stoliki, krzesła, fotele, lady i pufy.

Najlepsza biblioteka w Olsztynie

– Remont, który właśnie się zakończył, pokazuje, jak ogromne są możliwości olsztyńskiego budżetu obywatelskiego. Dlatego zachęcam do aktywności w jego kolejnych edycjach – dodaje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Warto też dodać, że biblioteka na olsztyńskim Zatorzu dwukrotnie otrzymała tytuł najlepszej biblioteki w mieście. W jej zbiorach jest ponad 20 tys. wolumenów. Czytelnicy, a jest ich około 2500, rocznie wypożyczają około 100 tys. książek.

Biblioteka przy ul. Wrocławskiej jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 12 do 18 (przerwa techniczna od 14:30 do 15), a także w soboty od 10 do 14.


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły