24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Planetarium w Olsztynie wznawia działalność. Na wystawę zapraszają też plastycy z Warmii i Mazur

Musisz przeczytać

Kultura i sztuka powoli wracają do Olsztyna! W piątek działalność wznowi planetarium w Olsztynie. Oprócz edukacyjnych projekcji pod kopułą przygotowano też muzyczne wydarzenia. Na swoją wystawę zapraszają też plastycy z Warmii i Mazur.

Planetarium w Olsztynie było zamknięte dla odwiedzających od początku listopada, ale seanse zostaną wznowione od piątku 12 lutego. Należy jednak pamiętać, że nadal zamknięte jest olsztyńskie obserwatorium.

Planetarium w Olsztynie – jakie zaplanowano wydarzenia?

– Zgodnie z rządowymi wytycznymi, seanse w planetarium wznawiamy na początek do 26 lutego – mówi Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. – Obowiązują oczywiście obostrzenia, by zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa. Zgodnie z reżimem sanitarnym, w sali projekcyjnej udostępnimy nie więcej niż połowę miejsc.

Poza regularnymi seansami pod kopułą w olsztyńskim planetarium odbywają się także wydarzenia niezwiązane bezpośrednio z edukacyjnymi projekcjami. W najbliższych dniach szykują się dwie takie imprezy.

Pierwsza z nich to walentynkowa odsłona cyklu “Muzyka pod gwiazdami” (niedziela 14 lutego, wstęp 10 zł), którą poprowadzi dr Leszek Błaszkiewicz. Spotkanie upłynie z muzyką dedykowaną miłości, mającą miłość w tytule lub z nią się kojarzącą.

Podczas przeszło godzinnego koncertu publiczność usłyszy światowych wykonawców muzyki elektronicznej: Vangelisa, Jarre’a, Kraftwerk czy Klausa Schulze, a także polskich wykonawców: Hertel, Rudź czy Biliński. Całość ozdobią animacje kreowane na żywo, dzięki możliwościom systemu cyfrowej projekcji.

Planetarium w Olsztynie to nie tylko edukacja

Miłośnicy psychodelicznego rocka spotkają się natomiast z Pink Floyd w… świetle księżyca. Jest to druga propozycja olsztyńskiego planetarium, zatytułowana “Księżyc w blasku Pink Floyd” (12, 13, 20, 21 i 26 lutego, wstęp 16 zł).

Inspiracją do tej muzycznej projekcji jest jedna z najsłynniejszych płyt zespołu “The Dark Side Of The Moon”. Polega na odtwarzaniu muzyki z albumu w specyficznym klimacie sali projekcyjnej, połączonym z wyświetlaniem na kopule specjalnie stworzonych wizualizacji i animacji.

Bilety na seanse i muzyczne wydarzenia można kupić online lub w kasie planetarium w Olsztynie. Można też zarezerwować bilet pod nr tel. 89 650 04 20 lub na stronie internetowej OPiOA. Zarezerwowane bilety należy odebrać najpóźniej 15 minut przed planowaną godziną wejścia na wydarzenie.

W Olsztynie powracają kultura i sztuka

Olsztyńskie planetarium jest kolejną instytucją, która otwiera się na publiczność. Od początku lutego gości przyjmują już także Muzeum Nowoczesności w Tartaku Raphaelsohnów i BWA Galeria Sztuki. Czytelników przyjmują też olsztyńskie biblioteki.

Z kolei od dzisiaj (11 lutego) w Galerii Usługa Jazz Bar można oglądać zbiorową wystawę Związku Plastyków Warmii i Mazur “Ars Longa Vita brevis”. Składają się na nią nie tylko malarstwo, akryle, oleje czy pastele, ale także tkactwo, grafika czy akwarela. Czyli całe bogactwo plastyków z naszego regionu! Dodajmy też, że w ubiegłym roku Związek obchodził 25-lecie istnienia, ale przez pandemiczne obostrzenia nie odbyły się niestety huczne urodziny.

Galeria Usługa Jazz Bar czynna jest od czwartku niedzieli, a wystawę można oglądać w godzinach od 12 do 18. – W środku może przebywać maksymalnie 5 osób, ale chcemy działać! – mówi Magdalena Dudzik, prezeska Związku Plastyków Warmii i Mazur.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza natomiast na wystawę fotograficzną „Kolory Atakamy” Marka Hasso-Agopsowicza.

W opisie czytamy:

Wystawa zawiera zdjęcia wykonane w 2019 roku podczas siedmiotygodniowej wędrówki autora z żoną po Ameryce Południowej. Na pograniczu Chile i Boliwii położone jest jedno z najsuchszych i najbardziej nieprzyjaznych miejsc na Ziemi – pustynia Atakama. Długa na 1000 km i szeroka na 100 km pustynia położona jest na wysokościach 2000-4900 m n.p.m. Otoczona jest górami, a jej krajobraz urozmaicają wulkany sięgające ponad 6000 m n.p.m., gejzery, solniska i kolorowe laguny, które są miejscem występowania ptactwa – siewek, kaczek i różowych flamingów. Roślinność, porosty, kolczaste krzewy i sukulenty, niezbędną do wzrostu wilgoć czerpią z występującej tu mgły. Na pustyni znajdują się bogate złoża mineralne saletry chilijskiej, soli kamiennej, rudy żelaza, miedzi, ołowiu uranu, kobaltu, srebra, a także złota. Wszystko to sprawia, że krajobraz Atakamy jest urozmaicony i niezwykle kolorowy. To właśnie urzekło autora, a swoimi przeżyciami dzieli się za pośrednictwem fotografii.
Gdańsk, Warszawa, a później Olsztyn

Marek Hasso-Agopsowicz urodził się w 1948 roku w Gdańsku, od 1952 roku mieszka w Olsztynie. Studiował na Politechnice Warszawskiej, przez 36 lat pracował jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Fotografować zaczął w wieku 10 lat, później działał jako fotoreporter na Politechnice Warszawskiej i współpracownik tygodnika „itd”. W 1979 roku praktycznie zakończył ambitną działalność fotograficzną. Do fotografii powrócił w roku 2012, tuż przed emeryturą. Wstąpił do Koła Miłośników Fotografii Akademii Trzeciego Wieku przy MOK w Olsztynie i Akademickiej Rezerwy Twórczej UWM w Olsztynie.

Przez 2 lata był członkiem Stowarzyszenia Fotograficznego BLUR w Olsztynie. Prezentował zdjęcia na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2020 roku został przyjęty w poczet członków Fotoklubu RP, a także FIAP (Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Fotograficznej) uzyskując tytuł AFRP i AFIAP.

Wystawa w Galerii Stary Ratusz potrwa do 18 lutego.

Do wznowienia działalności z udziałem publiczności powoli szykują się również Olsztyński Teatr Lalek i Galeria Dobro na Starym Mieście.


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły