24 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Pod Olsztynem powstanie supernowoczesny zakład i centrum badawcze

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

ERKO wybuduje pod Olsztynem Centrum Badawczo-Rozwojowe i nowoczesny zakład. Dzięki temu firma z Jonkowa wprowadzi na rynek nowe produkty dla przemysłu elektrotechnicznego, kolejowego czy lotniczego. Koszt inwestycji szacowany jest na 37 mln zł.

Budowa ma się rozpocząć już w marcu. Projekt “ERKO 4” zakłada powstanie zaawansowanej technologicznie fabryki, a także innowacyjnego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Na całą inwestycję złoży się 10000 mkw. hali produkcyjno-magazynowej i 2000 mkw. powierzchni biurowej. Ten innowacyjny projekt realizuje firma ERKO z Jonkowa.

Pod Olsztynem powstanie nowoczesny zakład

Co więcej, fabryka będzie również Centrum Wiedzy z zakresu zastosowań robotyzacji i automatyzacji. Jak mówią przedstawiciele firmy ERKO, przedsiębiorcy rozważający automatyzację i robotyzację produkcji, a także młodzież ze szkół średnich i studenci zobaczą tu wdrożone i pracujące rozwiązania.

Piotr Pętlak, prezes zarządu ERKO:

Projekt “ERKO 4” odpowiada na potrzeby rynkowe, związane z automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych u naszych odbiorców. Nie tylko światowe koncerny przemysłowe i technologiczne, ale również firmy średnie i małe borykają się z brakiem wykwalifikowanej kadry pracowniczej. W wyniku własnych prac rozwojowych opracowaliśmy nowatorską technologię produkcji systemu połączeń elektroenergetycznych wraz z automatyzacją i robotyzacją procesów produkcyjnych, której efektem będą 3 nowe grupy produktowe. Skupienie całego procesu – od projektu, przez produkcję, po nadzór – pozwoli nam zwinnie reagować na potrzeby klientów, zwłaszcza w zagadnieniach customizowanych, czyli “szytych na miarę”.

Oprócz podstawowej produkcji dla branży elektrotechnicznej (ERKO ELECTRO) zakład będzie realizował zlecenia dla sektora aerospace (ERKO AERO) i branży urządzeń medycznych, jak również dedykowane linie technologiczne do automatyzacji procesów produkcyjnych (ERKO ROBOTICS). Inwestycja ma ponadto umożliwić wejście w nowe obszary rynku – szczególnie eksportu oraz e-commerce.

Mobilne roboty do transportu wewnętrznego

– Stawiamy na automatyzację procesów technologicznych, dlatego nasza fabryka zostanie wyposażona w mobilne roboty do transportu wewnętrznego – mówi Piotr Pętlak.

I dodaje: – Prace ryzykowne i uciążliwe będą zastąpione robotami i stanowiskami automatycznymi, dzięki czemu praca pracowników będzie bezpieczniejsza i ograniczy się w dużym stopniu do nadzorowania maszyn i urządzeń.

Działalność fabryki ERKO ma również na celu poprawę neutralności klimatycznej, czyli emisji CO2 w przemyśle. Chodzi o modyfikację procesów technologicznych, mających na celu wyeliminowane spalanych gazów używanych do lutowania, na rzecz technologii wykorzystujących energię elektryczną pozyskiwaną z fotowoltaiki.

Wymiana doświadczeń z przedsiębiorcami

Przy fabryce powstanie też Centrum Badawczo-Rozwojowe, bo ERKO chce zadbać nie tylko o kompetencje zawodowe swoich pracowników, ale także dzielić się wiedzą z lokalnymi przedsiębiorcami. Ponadto ma to być przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz wspólnego realizowania projektów.

Firma planuje także współpracować ze szkołami średnimi i uczelniami. A dzięki temu chce wspierać kształcenie technologów, konstruktorów, operatorów maszyn CNC czy specjalistów nowych technologii.

Plany ERKO są ambitne, bo już latem 2022 roku fabryka w Jonkowie ma zostać oddana do użytku. Inwestycja, której koszt wyniesie 37 mln zł, zostanie dofinansowania z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Firma skorzysta też z kredytów udzielonych m.in. przez Bank Gospodarstwa Krajowego.


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły