32 C
Olsztyn
wtorek, 28 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Powraca śledztwo w sprawie znieważenia godła w Galerii Dobro w Olsztynie

Musisz przeczytać

Redakcja
Kilka słów w redakcji

Sąd Okręgowy uchylił postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa dotyczącego m.in. publicznego znieważenia godła państwowego. Sprawa dotyczy wystawy w Galerii Dobro w Olsztynie z 2018 roku.

Śledztwo, które prowadziła Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe, obejmowało trzy wątki. Miało wyjaśnić, czy w Galerii Dobro w Olsztynie doszło do znieważenia godła Rzeczpospolitej Polskiej poprzez namalowanie na obrazie wystawionym w galerii wizerunku orła białego z motywem fallicznym.

Afera i kontrowersje w Galerii Dobro w Olsztynie

Śledczy mieli też ustalić, czy doszło do obrazy uczuć religijnych poprzez wystawienie w tym samym miejscu i w tym samym czasie obrazu z wizerunkiem nagiej, ukrzyżowanej kobiety z motywami fallicznymi. Wreszcie, czy dyrektor olsztyńskiego MOK-u nie dopełnił obowiązków służbowych, nie podejmując działań zmierzających do usunięcia z galerii obrazów obrażających uczucia religijne i znieważających godło.

W międzyczasie głośne prace “trafiły do aresztu”. Z kolei w listopadzie ubiegłego roku prokurator umorzył śledztwo.

W jego ocenie, w odniesieniu do pierwszego z czynów, nie było danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełniania. Prokurator uznał ponadto, że dwa pozostałe czyny nie zawierały znamion przestępstwa.

Powraca śledztwo w Galerii Dobro

To postanowienie zaskarżyli działacze PiS-u. Posłanka Iwona Arent, poseł Jerzy Małecki i olsztyński radny Jarosław Babalski złożyli wcześniej zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. Ich zdaniem umorzenie postępowania było nieuzasadnione, wnieśli o uchylenie tej decyzji i przekazanie sprawy prokuraturze w celu dalszego prowadzenia śledztwa.

15 lutego Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił to zażalenie i uchylił zaskarżone postanowienie prokuratora.

Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie:

Po dokonaniu analizy akt postępowania, jak również samego postanowienia o umorzeniu śledztwa i wniesionego zażalenia sąd doszedł do wniosku, że decyzja o umorzeniu śledztwa jest przedwczesna i została podjęta bez kompleksowego rozważenia wszystkich okoliczności sprawy. Zdaniem sądu, uzupełnienia wymaga opinia biegłego z zakresu kulturoznawstwa. W szczególności chodzi o wyjaśnienie, czy na jednym z obrazów – przedstawiającym krzyż z wizerunkiem nagiej kobiety, co kwestionują autorzy tego dzieła – zostały uwidocznione symbole religijne oraz treści poniżające lub obelżywe dla uczuć religijnych, jak również opinię, czy obraz ten może obrażać uczucia religijne przeciętnej, niewyrobionej szczególnie w odbiorze sztuki osoby go oglądającej.

Wskazania sądu są dla prokuratora wiążące. Jeżeli po ich wykonaniu prokurator nadal nie znajdzie podstaw do postawienia komukolwiek zarzutów i wniesienia aktu oskarżenia, wyda ponownie postanowienie o umorzeniu śledztwa.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Koniec "afery fallusowej" w olsztyńskiej Galerii Dobro
6 miesięcy temu

[…] to już trzecie z kolei umorzenie śledztwa, ale tym razem ostateczne. Wcześniejsze umorzenia zawiadamiający prokuraturę posłowie Iwona Arent i Jerzy Małecki, a także olsztyński radny […]

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły