20 C
Olsztyn
środa, 29 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

To były smutne urodziny Mikołaja Kopernika w Olsztynie [KOMENTARZ]

Musisz przeczytać

W piątek były 548 urodziny Mikołaja Kopernika. Z tej okazji władze powiatu olsztyńskiego odtworzyły trunek według oryginalnej receptury astronoma, wydano też książkę o sławnym uczonym. Na rynku we Fromborku ustawiono wielką kartkę na życzenia, w Toruniu odbył się koncert i warsztaty plastyczne. A jak urodziny Kopernika świętowano w Olsztynie, skoro jest on ponoć “najsłynniejszym i jednym z najważniejszych mieszkańców” miasta?

We Fromborku trwa Tydzień z Kopernikiem. To wydarzenie online, zorganizowane przez miejscowe Muzeum Mikołaja Kopernika. Rozpoczęło się w piątek 19 lutego, czyli w dniu urodzin astronoma. Na fromborskim rynku postawiono kartkę urodzinową formatu 90×60 cm, na której każdy może złożyć Kopernikowi życzenia.

Frombork, Toruń i powiat olsztyński

Zorganizowano też m.in. wirtualne wystawy, wirtualny escape room i quiz “Co wiem o Koperniku?”. Obchody potrwają prawie tydzień i zakończą się 25 lutego wykładem online dr Karoliny Karpińskiej z Instytutu Historii Nauki PAN pt. “Matematyka Kopernika na tle osiągnięć naukowych jego czasów”. Przygotowane przez muzeum i władze Fromborka atrakcje odbywają się na Facebooku i Instagramie.

Władze Torunia wraz z miejskimi instytucjami kulturalnymi zorganizowały koncert fortepianowy i e-warsztaty plastyczne. “W całą zabawę wpleciemy legendy, fragmenty architektury związane z naszym miastem oraz zabawy ruchowe. Podczas warsztatów powstaną miniaturowe modele wymyślonych planet, historyjki oraz kosmiczne życzenia dla solenizanta” – czytamy w opisie.

W obchody urodzin astronoma włączył się także Powiat Olsztyński. Kopernik spędził na Warmii ponad 40 lat swojego życia, dlatego też władze powiatu olsztyńskiego stworzyły dwie nowe pamiątki poświęcone najsłynniejszemu Warmiakowi.

Pierwsza z nich to książka “Mikołaj Kopernik. Wojna i dyplomacja“, napisana przez doktora Wojciecha Szalkiewicza, rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Jest to wspólne przedsięwzięcie marszałka województwa i starosty olsztyńskiego przy współpracy Muzeum Warmii i Mazur i Muzeum we Fromborku. Druga pamiątka to sublimat winny, wytworzony według oryginalnej receptury uczonego. Trunek powstał przy współpracy z Mazurskimi Miodami z Tomaszkowa. Nowe pamiątki są o tyle ciekawe, że powodzeniem powinny cieszyć się nie tylko wśród turystów, ale również mieszkańców powiatu.

A Olsztyn?

Ważniejsze miejscowości i regiony, w których mieszkał Kopernik, obchodziły jego 548 urodziny. Mimo pandemicznych obostrzeń. A jak tę rocznicę zaakcentowano w Olsztynie, do którego astronom przybył w 1516 r. i rezydował tu jako kanonik warmińskiej kapituły katedralnej?

W dniu urodzin Kopernika, na stronie administrowanej przez Urząd Miasta w Olsztynie, ukazał się tekst “548. urodziny Kopernika”. Napisano w nim: “Jest najsłynniejszym i jednym z najważniejszych mieszkańców Olsztyna. Stolica Warmii i Mazur świętuje urodziny słynnego astronoma”.

Sprawdziłem więc, w jaki sposób Olsztyn świętował urodziny Kopernika i jakie atrakcje przygotowano w mieście.

– Zorganizowaliśmy konkurs – mówi mi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza.

Chodzi o konkurs ratuszowego Biura Promocji i Turystyki. Konkurs ciekawy, tyle że dedykowany osobom spoza Olsztyna. A nawet więcej – osobom spoza Warmii i Mazur.

Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji i Turystyki, w piątek 19 lutego powiedział mi:

– Nasze biuro nie zajmuje się organizacją wydarzeń w mieście. Zajmujemy się promocją zewnętrzną i budowaniem marki Olsztyna na zewnątrz. W naszych social mediach cały luty poświeciliśmy Kopernikowi. Wspólnie z olsztyńskim planetarium prezentowaliśmy olsztyńskie dokonania astronoma, jego dziedzictwo oraz atrakcje turystyczne związane z Mikołajem Kopernikiem. Na naszym fanpage’u – Visit Olsztyn uruchomiliśmy filmowe czwartki z Mikołajem Kopernikiem. W krótkich materiałach filmowych prezentowaliśmy różne oblicza Kopernika, od astronoma po obrońcę zamku. Punktem kulminacyjnym naszych działań jest urodzinowy konkurs, który poprzedzony był tak zwanymi rozgrzewkowymi quizami dotyczącymi Kopernika i jego związków z Olsztynem, w których można było wziąć udział na naszym Facebooku i Instagramie. Do udziału w konkursie zaprosiliśmy naszych partnerów – trzy olsztyńskie hotele, a do wygrania będą trzy dwuosobowe pobyty weekendowe w Olsztynie. Konkurs skierowany jest do osób mieszkających poza regionem Warmii i Mazur, co potwierdza nasze działania skierowane na zewnątrz.

Szukam dalej. Może Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie? 19 lutego MOK organizował jedno wydarzenie – o sławnym przed laty komunikatorze internetowym Gadu-Gadu. W kalendarzu wydarzeń olsztyńskiego planetarium 19 lutego również jest pusto.

A Olsztyn nie

Jak więc Olsztyn świętował urodziny Kopernika? Niestety, nijak. I żeby nie było – nie chodzi o wielkie imprezy, bo i tak są one teraz zakazane. Chodzi jednak o zaakcentowanie tego faktu, szczególnie kiedy padają słowa o “najsłynniejszym i jednym z najważniejszych mieszkańców Olsztyna”.

Co można było zrobić? Na przykład wykorzystać systemy głosowe w autobusach i tramwajach, w których lektor przedstawiłby najważniejsze fakty z pobytu Kopernika w Olsztynie. Można było ściągnąć pomysł z Fromborka i przy pomniku astronoma na starówce ustawić kartkę na życzenia urodzinowe. Coś można było zrobić w parku Centralnym, w którym fontanny imitują planety Układu Słonecznego. Można było zorganizować konkurs na najlepsze zdjęcie z Kopernikiem przy jego pomniku na Starym Mieście.

Mamy w Olsztynie ratuszowy Wydział Kultury i Ochrony Zabytków. Mamy w końcu pełnomocnika prezydenta Olsztyna ds. promocji, kultury i sportu (koszty osobowe wraz z pochodnymi i dodatkowym wynagrodzeniem pełnomocnika dają rocznie ponad 100 tys. zł). Do jego działań należy m.in. inicjowanie wydarzeń o charakterze kulturalnym, promocyjnym i sportowym. Można było zrobić cokolwiek.

Więcej artykułów

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olsztyniak
1 rok temu

Ależ Drogi Redaktorze, cokolwiek – czyli nic – przecież zrobiono. Nie wystarczy Wam, że miasto utrzymuje tego faceta od promocji za 100 tys. zł rocznie? Chcecie, żeby narażał podatników na jeszcze dodatkowe koszty, robiąc coś konkretnego, a nie tylko cokolwiek? Zastanówcie się, na Boga, człowieku…

- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły