22 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 czerwca, 2022
- Reklama -spot_img

Węzeł Olsztyn-Śródmieście: będzie nowy przetarg czy władze miasta poszukają brakujących pieniędzy?

Musisz przeczytać

Urzędnicy nie rozstrzygnęli jeszcze przetargu na wybór wykonawcy, który zbuduje węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście. Najkorzystniejsza finansowo oferta jest wyższa od kwoty, jaką władze miasta chcą przeznaczyć na ten cel.

Węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście chcą wybudować cztery firmy – dwie z Olsztyna i po jednej z Dywit i Piaseczna. Najkorzystniejsza finansowo jest propozycja Przedsiębiorstwa Budowlanego Skorłutowski – nieco ponad 4,6 mln zł. Pozostałe oferty przekroczyły 5 mln zł, z czego najdroższa wynosi ok. 5,7 mln zł.

Powstanie węzeł Olsztyn-Śródmieście

Jak informowaliśmy, wszystkie propozycje przekraczają jednak budżet zaplanowany na tę inwestycję. Władze Olsztyna chcą przeznaczyć na ten cel 4 mln 167 tys. zł. W kasie brakuje więc ok. 433 tys. zł.

Oferty otworzono na początku lutego, ale przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty. Wcześniej urzędnicy informowali, że najpierw muszą sprawdzić, czy oferty są zgodne ze specyfikacją przetargową. Później miała zostać podjęta decyzja, czy będzie nowy przetarg, czy może jednak ratusz poszuka brakujących środków.

Jednym z rozwiązań mogłoby być przeznaczenie części pieniędzy ze sprzedanej za 21 mln zł działki przy ul. Głowackiego. Rozpisanie nowego przetargu również jest możliwe, ale nie ma pewności, że nowe oferty będą tańsze. W dodatku kolejne postępowanie oznacza dodatkowe opóźnienia w realizacji inwestycji.

– Skłaniamy się ku temu, żeby podwyższyć kwotę, jaką zamierzaliśmy przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia i wybrać wykonawcę, który przeznaczył najkorzystniejszą ofertę – mówi nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy urzędnicy podejmą ostateczną decyzję w tej sprawie.

Węzeł Olsztyn-Śródmieście i park pamięci

Przypomnijmy, że inwestycja dotyczy budowy węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście i zagospodarowania terenu pomiędzy torami a ul. Partyzantów. Główny zakres prac dotyczy budowy jezdni i chodników, umożliwiających dotarcie do przystanku kolejowego, jak również do zlokalizowanego w ciągu ul. Partyzantów przystanku komunikacji miejskiej.

Teren zostanie zagospodarowany w taki sposób, aby utworzyć park z elementami upamiętniającymi dawny cmentarz ewangelicki. Nekropolia istniała od 1873 roku, a odkryto ją w 2018 roku w trakcie przebudowy ul. Partyzantów. Powstanie m.in. Pawilon Pamięci i lapidarium.

Nie zabraknie też małej architektury, miejsc postojowych typu Kiss&Ride i miejsc do montażu stacji roweru miejskiego. Ponadto wykonawca wybuduje i przebuduje podziemną infrastrukturę. Pojawią się również lipy drobnolistne, tuje, grab pospolity czy bluszcz.


Więcej artykułów

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Reklama -AC Beauty | Gabinet kosmetyczny Olsztyn | Kriolipoliza

Ostatnie artykuły